1. YAZAR

  2. Meral Ay

  3. Dünyaya umut, Türkiye'ye moral
Meral Ay

Meral Ay

Yazarın Tüm Yazıları >

Dünyaya umut, Türkiye'ye moral

A+A-

Pandemi, Filistin halkına yapılan zulüm ve iç siyasetin iç karartıcı gündeminin moralleri bozduğu bir ortamda dünya çapında bir başarı hikayesi Türkiye için büyük moral kaynağı oldu:
"Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ekonomik OECD tarafından Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu';na davet edilen Türkiye';deki ilk belediye başkanı oldu." 
Dünyada 208 ülke, on binlerce belediye bulunuyor. Türkiye';de ise 1390 belediye var. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünya genelinde 64 belediye başkanını, yenilikçi, eşitlikçi ve kapsayıcı çalışmalarından dolayı, "Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu"na davet etti.  
Türkiye';de ilk kez bir belediye başkanı bu koalisyona davet edildi. Bu belediye İstanbul, Ankara ve İzmir gibi her anlamda daha avantajlı koşullara sahip olan bir belediye yerine, Suriye sınırında 500 bin mülteciyi de misafir eden tüm olumsuzluklara rağmen adeta mucizeler yaratan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi oldu. 
Fatma Şahin, bir nevi Dünya Şampiyonluğu olan bu başarıyı, torpille ya da tesadüfen elde etmedi. Nerede sorun varsa, çözüm üretti, proje üretti. Bugün Gaziantep';in merkezinden en ücra köyüne kadar her alanda Büyükşehir';in çalışmalarını görmek mümkün. Tarımda, teknolojide, ulaşımda, şehircilikte, eğitimde, sağlıkta, sporda, kültür-sanatta daha doğrusu hayatın her alanında yenilikçi, katılımcı ve kapsayıcı politikalar üretti. Sadece insanlara yönelik projelerle de sınırlı kalmadı. Çevrenin korunmasına önem verdi. Kurdun, kuşun, böceğin de yaşam hakkını düşünerek ekosistemin korunması için projeler üretti. Bütün bu başarılar da uluslararası anlamda tescil edildi. 
OECD Kapsayıcı Büyüme İçin Şampiyon Belediye Başkanları Koalisyonu’na (Champion Mayors) davet edilen Başkan Fatma Şahin';e davet mektubu Ankara';da düzenlenen resepsiyonla verildi. Ankara';daki resepsiyona katılmak, o havayı teneffüs etmek, şehrimiz ve ülkemiz adına tek kelime ile müthişti. Devletin zirvesi ve AB';den gelen üst düzey konuklar, hep bir ağızdan Fatma Şahin';i ve Gaziantep';i alkışlıyordu. 
Son Başbakan, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım';ın resepsiyondaki konuşmasında sarf ettiği şu sözleri, Başkan Fatma Şahin';in başarısını özetler gibiydi: 
"Dünya genelinde belediyeler arasında bir şampiyonlar ligi kurmuşlar. Türkiye';den bu lige ilk katılan Fatma Şahin oldu. Eminim ki, Gaziantep için yaptıklarını dünyanın tüm ülkeleri tarafından örnek alınacak. Gaziantep modeli bölgesel ve küresel bir model olacak."
 
 
Başkan Fatma Şahin ise, bütün bu övgü ve alkışlar karşısında son derece mütevazı bir tavır ortaya koydu. "Başarı Gaziantep';indir. Fabrikadaki çaycının, tarladaki çiftçinindir" dedi. Ve tüm dünyaya  şöyle seslendi: 
"Olaylara sadece ekonomi açısından değil insani bir bakış açısı ile bakmamız gerekiyor. Bu dünyada bebekler 5 yaşına gelmeden temiz su bulamadığı için ölüyorsa, Aylan bebeklerin cesedi kıyıya vuruyorsa, bu dünya sürdürülemez.  İyiler ve kötüler dünyasında iyiler ŞAMPİYON olana kadar, yaşatanlar ve öldürenler dünyasında yaşatanlar ŞAMPİYON olana kadar gidecek çok yolumuz, varacak çok hedefimiz var."
Kısacası Başkan Şahin';in Gaziantep';te uyguladığı projeler tüm dünyaya umut, Türkiye';ye de güzel bir moral oldu.