PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

Yazarın Tüm Yazıları >

PANİK ATAK-3

A+A-

Panik atak sırasında yapılması gerekenler: 

 

Öncelikle sakin olmalısınız. Kendinizi güvenli bir yere alın. 

 

Bir yere uzanabilirsiniz yapamıyorsanız oturabilirsiniz. Bunun geçici olduğunu, sadece bir atak olduğunu, korkulacak bir durumun olmadığını kendinize telkin edin ve atağın geçmesini bekleyin. 

 

Nöbet geçene kadar boş bir torbaya veya kağıt bir keseye nefes alıp verebilirsiniz. O da yoksa ellerinizi birleştirip ağzınıza götürerek nefes alıp verebilirsiniz. 

 

Karbondioksit solumuş olacaksınız. Biraz daha sizi sakinleştirecektir. Kafeinli içecekler, sigara ve alkol kullanımından uzak durmalısınız. Eğer panik atak geçiren birine şahit olursanız öncelikle kişiyi kalabalık olmayan sakin bir yere götürmelisiniz. 

 

Sizin kesinlikle sakin olmanız gerekir çünkü panik atak geçiren biri zaten kötü şeylerin olacağını düşünür sizin de panikle sanki kötü bir şey varmış gibi davranmanız durumu daha da kötüleştirecektir. Varsa yanınızda bir torba veya kağıt bir kese yoksa kişinin elleriyle ağzını kapatacak şekilde nefes alıp vermesini sağlayabilirsiniz.

 

Tedavisi Var Mı?

 

Panik atak tedavisi olan bir hastalık mı? Evet tedavisi var. Kesinlikle tedavi edilebilir. 

 

Panik atak hastalığı(psikolojik) olan kişiler bu hastalığın kaderleri olduğunu düşünmesinler. Uygun terapi yöntemleriyle gayet iyileştirilebilir. 

 

Bu panik ataklarla 

baş edebilir. 

 

Tedavisi olmadığını düşünerek senelerce bu rahatsızlığa katlananların ve yaşamlarını bu şekilde sürdürenlerin sayısı hayli bir yüksek.    

 

Başlangıç olarak kişiden bu hastalığı ve kendi ruh dünyasında oluşturduğu duyguları tanımasını istiyoruz. Bunu başarması bireyde ciddi bir farkındalık oluşturacaktır. Atak hali özellikle hangi durumlar, vakalar, duygular karşısında açığa çıktığı bizim için önem derecesi yüksektir. 

 

Sonrasında bireyden aldığımız  bilgiler ışığında kişiye özel(çünkü her hasta özeldir, kendisine özgün dinamikleri vardır) terapi yöntemlerini uygularız. Genellikle de birey terapiye olumlu bir cevap verir. Genelde uzun süreli bir tedavi söz konusudur. Ama bazen de hastalar tedaviye direnç göstererek bu uzunluğa bir uzunluk daha katarlar. Bazen de kişi gayet olumlu cevap verir, psikologdan aldığı ödevleri güzel bir şekilde, istenen bir şekilde yapar ve kısa sürebilmektedir. İlaçların atakları azaltmaktaki etkisini azımsayamayız lakin kesin bir çözüm olduğunu söylemek pek de mümkün değil.

 

Terapi yaklaşımlarından bir tanesi bilişsel davranışçı terapidir. Bu terapi yöntemiyle öncelikle danışana panik atak hastalığının nasıl bir problem olduğunu, nasıl kontrol edilebileceğini, ataklar sırasında ne tür baş etme teknikleri kullanabileceğini gösteririz. Daha sonraki kısımlarda ataklara sebep olan bilişsel şemalar üzerinde çalışmalar yapılır. Olumsuz şemalar yerine olumlu şemalar koyarız. 

 

Bir diğer terapi yaklaşımı da dinamik terapilerdir. Panik atağa neden olan travmalar, hisler, durumlar, olumsuz düşünceler ve olumsuz yaşantılar üzerinde çalışılır. Bu çalışmalarla bireyin adeta deşarj olmasını, rahatlamasını hedefleriz.

 

Dolayısıyla baktığımızda panik atak tedavi edilebilir mi evet tedavi edilebilir. Biraz uzun sürse de tedavi mümkündür.