1. YAZAR

  2. PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

  3. ÖFKE KONTROLÜNÜ NASIL SAĞLARIM-3
PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

PSİKOLOG: GÖKHAN BİNGÖL

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖFKE KONTROLÜNÜ NASIL SAĞLARIM-3

A+A-

Değerli okurlarım mantık ve akıl öfkeyi yenmemizdeki en önemli iki yardımcımız. Bu ikisine sığınırsak emin olun ki öfkeyi yeneriz. Diyelim ki eşinize bir sorumluluk verdiniz ve eşiniz maalesef ki yine yapmadı. Hemen kılıçları çekip saldırmayın. Sen zaten hiçbir sorumluluğu yerine getirmedin ki diyerek saldırıya geçmeden önce bir düşünün. Bu cümleniz sorunun çözülmesine nasıl bir katkı sağlayacak? Belki de tam aksine zararı olacak. Bunun yerine eşinizle beraber oturup konuşun ve bu sorumluluğu nasıl üstlenir diye çözüm arayışına girin. Ama en baştaki cümleyi söylerseniz eğer; eşiniz de kendisini savunmak için bir şeyler söyleyecek ve belki de problem daha da büyüyecek. Çünkü eşiniz de kızacak ve öfkelenecek. Sadece bu işe yarar o cümleniz. Dolayısıyla işi daha da zorlaştırmış olacaksınız.

Sevgili okurlarım gün içinde öfke ile ilgili bazı egzersizler yapın. Örneğin öfkelenmenin herhangi bir problemi çözmeyeceğini kendinize hatırlatın. Kendinizi daha iyi hissetmeyeceğinizi, aksine fazlasıyla kötü hissedeceğinizi hatırlatacak bazı notlar alın ve bunları gün içinde mutlaka okuyun. Gerekirse bazı öfke senaryolarını siz zihninizde kurun ve nasıl bir yol izleyeceğinize dair bazı planlar oluşturun. Böyle egzersizler tabi ki hemencecik derdinize derman olmayacaktır. Onun için kendinize zaman tanıyın lütfen. Çünkü bu gerçekten de kolay bir şey değildir. Çünkü yıllarca bu şekilde dünyaya bakmışsınız. Sorunlarınızı belki de öfkelenerek çözmüşsünüz veya en azından çözdüğünüzü zannetmişsinizdir. Böyle egzersizlerin ne kadar işe yaradığını zaman içerisinde göreceksiniz.

Tepki vermeden önce durumu olumlu değerlendireceğinizi kendinize hatırlatın. Yine tepki vermeden önce biraz nefes alın hatta yapabilirseniz biraz elinizi yüzünüzü yıkayın. Nefes alıp vermeyi şöyle 2-3 dakika yaparsanız harika olur. Nefes alıp vermekle hem biraz zaman kazanmış olursunuz hem de süreci değerlendirmiş olursunuz. Böylelikle hem karşınızdaki kişi veya kişileri üzmemiş, kırmamış hem de öfkenin oluşturabileceği yıkıcı ve zararlı etkilerinden kendinizi ve muhataplarınızı korumuş olursunuz. 

Öfke duygunuzu yaşadığınız anda acele karar vermeyin. Yine bunla ilgili egzersizler de yapabilmeniz biraz da faydalı olacaktır. Öfke duygunuzu kontrol etmekte zorlanıyorsanız ortamdan mutlak suretle uzaklaşın. Uzaklaştıktan sonra şöyle bir düşünün "acaba öfke yaşamama sebep olan konu neydi, ne oldu da ben böyle öfkelendim, yaşanan olay benim hangi kritik noktama dokundu da ben bu şekilde bir öfke patlaması yaşadım." Dolayısıyla olay sonrası yapacağımız bu tarz değerlendirmeler, kendimizi daha iyi anlamamızı, bizim için önemli olan kritik noktalarımızı keşfetmemizi; kendimiz için önemli olan şeylerin farkına varmamızı sağlar. Olay esnasında sıcak sıcağına duygularımızı, düşüncelerimizi tam manasıyla kontrol edemeyebilir, hatta belki iç dünyamızda oluşturduğumuz senaryolarımız veya ön yargılarımız devreye girebilir. Bu durum da bizim gerçekten de sağlıklı bir düşünceden alı koyabilir.

Sonuç olarak öfke duygusunu her insan yaşar. Önemli olan bunun kontrollü bir şekilde yaşanması. Öfke kontrolü için mutlaka bir psikologdan destek almak gerekir. Psikoloğunuzun yapacağı bilişsel terapi, davranışçı terapi