1. YAZAR

  2. Kenan Yıldırım

  3. ​OBEZİTEYE SEBEP OLAN VİTAMİN EKSİKLİĞİ
Kenan Yıldırım

Kenan Yıldırım

Yazarın Tüm Yazıları >

​OBEZİTEYE SEBEP OLAN VİTAMİN EKSİKLİĞİ

A+A-

​OBEZİTEYE SEBEP OLAN VİTAMİN EKSİKLİĞİ

Yaz aylarında kısmen de olsa ?D vitamini? ihtiyacımızı güneşten karşılıyoruz. Fakat şu an tekrar sonbahara girdik. Kış aylarının da gelmesiyle güneşin yüzünü iyice unutturması, evlerden ve alışveriş merkezlerinden çıkma- mak güneş ışınlarından fayda- lanma süresini azaltmaktadır.

Bu durum ?D vitamini? eksikliği- ne sebep oluyor. Vitaminin ek- sikliği ise obeziteye. Ayrıca:

metabolik sendrom Kanser
Kalp hastalığı Kısırlık

Grip, soğuk algınlığı
Solunum sistemi enfeksiyonları Depresyon

Çocuklarda kemik gelişiminde aksaklıklar gibi hastalıklara da- vetiye çıkarıyor bu vitaminin eksikliği.

Yapılan araştırmalar, obez kişi- lerde D vitamini seviyelerinin düşük olduğunu gösteriyor. D vitamini eksikliği obezitenin ve metabolik sendromun kaynağı olabilir. Metabolik sendrom, kalp hastalığı ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklardır. D vitamini eksikliği ile obezite ve karın böl- gesinde yağlanma arasında bir bağlantı olabileceğini, D vitami- ni seviyeleri arttırıldığında kilo verme çabalarının kolaylaştığını gösteriyor.

Kilo vermek istiyorsanız ve kilo vermede zorluk yaşıyorsanız mutlaka D vitamini değerlerinizi test ettirin.

?Peki hangi besinlerden ?D vita- mini? alabiliriz?? diye sorabilirsi- niz. Şöyle söyleyeyim. D vitamini en çok karaciğer, yumurta sarısı ve yağlı balıklarda bulunur ama yaşanan bu eksikliği besinler- le gidermek oldukça zor. Hatta neredeyse imkansız. Vücudu- muzun D vitamini ihtiyacını ya güneşten ya da gıda takviyeleri ile birlikte alabiliriz.

Sağlıklı günler dilerim...