Karşılıksız Çek Düzenleme Suçu

Merhaba değerli okuyucum;

Ekonomik hayatta paranın dışında sıklıkla kullanılan bir çok kıymetli evrak türü bulunmaktadır. Bu kıymetli evrakların bir türü olan çek, ticari hayatın devam etmesinde önemli rol oynar. Uygulamada pek çok kişinin ödemeleri için çek kullandıklarını görmekteyiz. Ancak ekonomik sıkıntılar halinde bu çeklerin bankada bir karşılığının olmaması gibi durumlar da söz konusu olabilmektedir. Satın alınan mal karşılığında bana karşılıksız çek verilmiş ne yapacağım?, Çek bankada karşılıksız çıktı bu bir suç mudur? işte bu yazımda sizlerle karşılıksız çek düzenleme suçunu hukuki olarak paylaşacağım.

 

Öncelikle çek nedir bundan bahsedelim.

 

Çek; ödeme emri niteliğinde olan bir kıymetli evrak türüdür. Bankaya hitaben yazılan ve üzerindeki tutar karşılığında ödeme gücü olan bir evraktır. Adına çek düzenlenen kişi çekin ait olduğu bankaya gidip çeki gösterdiği takdirde üzerinde yazan tutar kendisine ödenir. Ticari hayat için önemli yeri olan çekin yanlış kullanımı takdirde pek çok hukuki sorunla karşılaşılır. Bu sorunlardan en sık karşılaştığımız ise karşılığı olmayan çeklerdir.

 

Peki karşılıksız çek nedir ?

 

Bir çekin karşılıksız olması demek çekin üzerinde yazan kadar para tutarında, çeki düzenleyen kişinin hesabında paranın olmaması demektir. Böyle bir durumda çek karşılıksız niteliğini almaktadır.

 

Çeki düzenleyen kişinin hesabında çek tutarı kadar paranın olmaması durumunda kişiye banka tarafından ödeme yapılamaz. Böyle bir durumda artık kişinin elinde karşılıksız çek var demektir. Ödeme de bulunamayan banka çekin üzerine “karşılıksızdır” ibaresini basar. Karşılıksız damgası basıldıktan sonra çek kişiye geri verilir. Böylece artık kişinin elindeki çek karşılıksız çektir.

 

Peki çeki karşılıksız çıkan kişi ne yapabilir?

 

Öncelikle ilgili bankaya başvurularak çekin karşılıksız nitelikte olduğunun tespiti yapılmalıdır. Karşılıksız çeki tespit edilmesinden sonra bu çekin tahsili için icra takibi yoluna başvurulabilir. Hatta çek bir kıymetli evrak olduğunda borçlunun mal kaçırma şüphesi var ise ihtiyati haciz kararı da hukuken tanınmaktadır.

 

Karşılıksız çek düzenleme suçu ve bu suçun oluşması için gerekli şartları nelerdir?

 

Karşılıksız çek düzenleme suçu; çekin karşılıksız kalması durumunda, alacaklının şikayetçi üzerine, borçlu karşılıksız kalan çek bedelinin yanı sıra bir de adli para cezası ödemek zorunda olduğu, bu para cezasını süresinde ödeyememesi durumunda hapis cezası ile karşı karşıya kaldığı suç türüdür.

 

Karşılıksız çek düzenleme suçunun oluşması için aşağıda ki şartların varlığı aranmaktadır. Bunlar;

 

- Çekin vadesi gelmiş olmalıdır

- Çek süresi içerisinde ibraz edilmiş olmalıdır

- Çekin arkasına karşılıksızdır olduğu şerhi ilgili banka tarafından işlenmelidir

- Çek sahibi süresi içerisinde şikayet yoluna başvurmalıdır. (Öğrenmesinden itibaren 3 ay her halde 1 yıl)

 

Yukarıda sayılan bu şartlar yerine getirildiği takdirde çek düzenleyen kişi hakkında bazı yaptırımlar öngörülmüştür.

 

Önemle belirtmek gerekir ki Türk Ceza Kanun'u kapsamında çoğu suçta olduğu gibi karşılıksız çek düzenleme suçu da şikayet kapsamında kesin bir süreye tabidir.  Hamilin karşılıksız çek düzenlenmesi suçunu öğrenmesinden itibaren 3 ay içerisinde ve her türlü 1 yıl içerisinde şikayette bulunması gerekmektedir.  Aksi taktirde hakkı düşmekte ve karşılıksız çek için herhangi bir ceza davası süreci başlamamaktadır.

 

Hamilin şikayeti üzerine karşılıksız çek düzenlemesi sebebiyle kişi adına “ karşılıksız çek düzenleme suçundan” dolayı icra ceza mahkemelerinde  ceza davası açılmaktadır.

 

Kişiye adli para cezası verilmektedir. Eğer kişi belirlenen adli para cezasını ödemez ise cezası hapis cezasına çevrilebilir.  

 

Tüm hukuki sorunlarda olduğu gibi bu gibi bir  durumunda da  avukat desteğine başvurulması büyük bir önem taşımaktadır.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayşe Gaye Yılmazkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Gaziantep NİZİP İlçesi Belediye Başkanlığını kim kazanır?