SOSYAL MEDYA HESABININ ÇALINMASI VE  İZLENECEK HUKUKİ YOL  

 

Merhaba değerli okuyucum...

 Sosyal medyanın gelişmesiyle birlikte insanlar sosyal medya hesapları üzerinden iletişim kurmakta ve boş zamanlarının önemli bir kısmını bu hesaplarda geçirmektedirler. Sosyal medya kullanımının günümüzde gözle görülür bu artışı internet ortamında özel hayatın gizliliği ihlallerinin artmasına da neden olmaktadır. Sosyal medya hesapları, kullanıcılarının kişisel bilgilerini ve özel verilerini barındırabilmektedir. Bu nedenlerle de sosyal medya hesabının güvenliği önem arz eden bir konu haline gelmektedir.

 '' Facebook hesabım çalındı ne yapmalıyım? '' , İnstagram hesabım çalındı ne yapmalıyım?''

İşte bu yazımda  bu durumda ne yapmanız gerektiği detaylıca açıklanmıştır.

 Öncelikle bahsetmeliyiz ki sosyal medya hesabının ele geçirilmesi Türk Ceza Kanun'unu gereğince bir suçtur. Detaylandıracak olursak; sosyal medya hesabının hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi başta Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesi kapsamında tanımlanan bilişim sistemine girme suçu olmak üzere Türk Ceza Kanunu’ndaki başka pek suçu oluşturabilir. Bu suçlardan kısaca bahsedecek olursak;

 

- Bilişim Sistemine Girme Suçu(TCK 243):

‘’Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren kimse 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’’

Sosyal medya hesabı, bir bilişim sisteminin bir kısmı olarak değerlendirilir. Bu doğrultuda yalnızca hesabınıza izinsiz giriş yapılsa ve hiçbir işlem yapılmasa dahi bu suç oluşacaktır.

 

- Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu (TCK 244):

‘’Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bilişim sistemi üzerindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilemez kılan, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’’

 Bu doğrultuda örneğin sosyal medya hesabınızın şifresinin değiştirilmesi, bu suç kapsamında değerlendirilir.

 

- Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu (TCK 132):

‘’Haberleşmenin gizliliğinin ihlal edilmesi halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.’’

Örneğin sosyal medya hesabınızdaki mesajlaşma içeriklerinin tespit edilmesi ve okunması bu suçun oluşmasına sebebiyet verebilir.

 

- Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu (TCK 134):

‘’Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’’

 Örneğin sosyal medya hesabınızda yer alan ve aleni olmayan kişisel fotoğraflar üzerinde tasarrufta bulunulması bu suçun oluşmasına sebebiyet verebilir.

 

- Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi (TCK 136):

‘’Kişisel verilerin ele geçirilmesi halinde 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına hükmedilir.‘’

Örneğin sosyal medya hesabınızda yer alan telefon numarası, mail adresi gibi aleni olmayan verilerin hesabınızı ele geçiren fail tarafından alınması halinde bu suç oluşur.

 

Özetle sosyal medya hesaplarının çalınması halinde temelde bilişim sistemine girme suçu olmak üzere yukarıda sayılan pek çok suç oluşur.

 

 

 

Peki sosyal  medya hesabım çalındı ne yapmalıyım?

 

Sosyal medya hesabınızın çalındığını fark ettiniz, öncelikle sosyal medya hesabınıza tanımlı e-mail adresine giriş yaparak hesabınızı kurtarmayı denemeniz faydalı olacaktır. Hesabınızı kurtaramadığınızda ise; bu durumda önce ilgili sosyal medya şirketine bu durumu bildirmeniz ilk adımda yapılması gerekendir.

 

Ayrıca dikkat edilecek bir başka konu ise; sosyal medya hesabını ele geçiren kişilerin bu hesabı kullanarak suç işleme durumudur. Böyle bir olayla karşılaşıldığında hemen emniyet birimlerine bilgi vererek ya da Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunarak çalınan sosyal medya hesabınız kullanılarak yapılan veya yapılacak olan suç teşkil eden hareketlerden bilginiz ve sorumluluğunuzun olmadığını belirtmeniz gerekir.

 

Yukarıda da değindiğim üzere hukuki açıdan izlenmesi gereken yol ise, öncelikle sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda şikayeti yetkili makamlara yapmanız gerekir. Yetkili makamlar Cumhuriyet Başsavcılığı ve kolluk kuvvetleridir. Eğer şikayetinizi kolluğa yaparsanız bu durum derhal savcılığa bildirilmelidir.  Şikayetiniz üzerine idari nitelikli soruşturma yürütülerek gerekli tedbirler alınabilir ve ilgili kanundaki gerekli şartların mevcut olması halinde yetkili kurum tarafından ilgili hesabınıza erişimin engellenmesine karar verilecektir.

 

İhlal edilen kişilik haklarımla uğradığım maddi zararımı talep edebilir miyim?

 

Sosyal medya hesabınız çalındığında kişilik haklarınız ihlal edilebilmekte veya söz konusu hesabınızın çalan kişi yüzünden maddi zarara uğramanız mümkündür. Böyle bir durum mevcutsa sosyal medya hesabınızı çalan kişi hakkında maddi ve/veya manevi tazminat davası açma hakkınız bulunmaktadır.

 

Tüm hukuki sorunlarda olduğu gibi sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda da bir avukat desteğine başvurulması büyük bir önem taşımaktadır.

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayşe Gaye Yılmazkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Gaziantep NİZİP İlçesi Belediye Başkanlığını kim kazanır?
Tüm anketler