EVLAT EDİNME VE EVLAT EDİNMENİN ŞARTLARI

 

Merhaba değerli okuyucularım...

 

Günümüzde çiftlerin veya tek olarak bireylerin evlat edinme talep oranları fazlasıyla artmıştır. Fakat bu talepler doğrultusunda evlat edinme hukuki ve yasal prosedürlere sahip bir konudur. İşte bu yazımda sizlerle evlat edinmenin hukuki ve yasal prosedürlerini anlatıyor olacağım.

 

Evlat edinme nedir ?

 

Evlat edinme, evlat edinen ile evlat edinilen arasında hukuki bağ sağlanarak, çocuk- ebeveyn ilişkisinin kurulmasıdır. Evlat edinme bir kişinin veya evli bir çiftin yapabileceği bir işlemdir. Kişiler belirli şartlar çerçevesinde kendilerine kan bağı ile bağlı olmayan bir küçük veya ergin kişiyi mahkeme kararı ile soybağına katarlar.

 

Öncelikle; evlilik birliği içinde olan eşlerin durumları uygun olduğunda ya da herhangi bir kişi, evlat edindirilmeye uygun bir çocukla hukuki bağlar kurulmak sureti ile çocuk-ebeveyn ilişkisi oluşturulabilir. Anne ya da baba olmak için biyolojik bağın dışında evlat edinme yöntemi kullanılabilmektedir.

 

''Evli değilim ama anne olmak istiyorum'', ''evli değilim ama baba olmak istiyorum''..

 

Önemle belirtmek gerekir ki anne olmak isteyen bir bireyin mutlaka çocuğa biyolojik yollarla sahip olmasına gerek yoktur. Bunun yanı sıra baba olmak isteyenler için de aynı durum geçerlidir. Kişinin anne ya da baba olmayı istemesi durumunda evlat edinme yöntemi ile bir çocukla ebeveyn ilişkisi kurması mümkündür.

 

Peki evlat edinmenin genel şartları nelerdir ? 

 

- Evlat edinen ile edilen arasında 18 yaş fark bulunmalıdır.

- Evli olmayan kişi 30 yaşını geçmek suretiyle evlat edinebilir.

- Eşlerin birlikte evlat edinebilmesi için 5 yıldan beri evli olmaları ya da eşlerin 30 yaşını doldurmuş olması gerekir.

- Diğer eşin ayırt etme gücünden sürekli olarak yoksun bulunması veya iki yılı geçkin bir süreden beri nerede olduğunun bilinememesi ya da mahkeme kararıyla 2 yıldan fazla bir süreden beri eşinden ayrı yaşamakta olması nedenlerinden dolayı birlikte evlat edinmelerinin imkansız olduğunun kanıtlanması halinde 30  yaşını doldurmuş evli kişi de tek başına evlat edinebilir.

- Eşlerden biri diğer eşin çocuğunu en az 2 yıllık evli olmak kaydıyla evlat edinebilir.

 

Küçüklerin evlat edinilmesi nasıl olmaktadır, şartları farklı mıdır ve nelerdir?

 

Türk Medeni Kanunu’nda evlatlık alma şartları bakımından küçüklerin evlat edinilmesi ile ergin veya kısıtlıların evlat edinilmesi için farklı şartlar öngörülmüştür.  Küçük terimi, 18 yaşını doldurmamış kişileri ifade ederken ; ergin olmak, 18 yaşının doldurulmasını ifade eder.

 

Evlat edinme de küçüklerin evlat edinilmesi ile erginlerin, evlat edinilmesi ile ilgili hükümler ayrı düzenlenmiştir.

 

Türk medeni Kanunu’nun 305. maddesine göre;

 

- Bir küçüğün evlât edinilmesi, evlât edinen tarafından bir yıl süreyle bakılmış ve eğitilmiş olması koşuluna bağlıdır.

- Evlât edinmenin her hâlde küçüğün yararına bulunması ve evlât edinenin diğer çocuklarının yararlarının hakkaniyete aykırı bir biçimde zedelenmemesi de gerekir.

 

 

Küçük açısından ise;

 

- Evlat edinilecek küçüğün ayırt etme gücü varsa onun da rızası aranır. (Ayırt etme gücünün her somut olayda ayrı ayrı değerlendirildiğini belirtmekte fayda vardır.)

- Küçük vesayet altındaysa vesayet ve denetim makamının izninin alınması gerekir.

- Türk medeni Kanunu’nun 311. maddesindeki haller saklı kalmak üzere, anne ve baba velayet hakkına sahip olmasalar bile ayrı ayrı rızalarının alınması gerekir.

 

Evlatlık mirasın ne kadarını alır, evlatlık alınan kişiye miras düşer mi gibi sorular evlat edinilen kişiler tarafından çokça  merak edilmektedir. Peki evlat edindik, evlat edindiğimiz mirasımda hak sahibi midir ?

 

Bildiği üzere, mirasçılık kan hısımlığından gelir. Kan hısımlığı olmasa da evlatlık da evlat edinene yasal mirasçı olabilir.

 

Evlatlık, miras bırakanın biyolojik evladıyla aynı hak ve yetkilere sahip olup, bu mirasçılık öz alt soyun mirasçılığından farklı değildir. Belirtmek gerekirse, evlatlık aynı zamanda biyolojik anne ve babasına da mirasçı olabilir. Evlatlık sadece evlat edinene mirasçı olur, onun eşine veya başka bir akrabasına mirasçı olamayacağı kabul edilir. Mirasçılıkta evlatlık ilişkisi tek taraflıdır yani evlatlık evlat edinene mirasçı olabilirken evlat edinen veya hısımları evlatlığa mirasçı olamaz.

 

Biz evlat edinmek istiyoruz evlat edinme süreci nasıl işlemektedir?

 

Evlat edinme sürecinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılır. Gerekli tüm belgelerin kuruma sunulmasının ardından denetleme ve inceleme aşamasına geçilir. Başvuru kabul edildiği takdirde de talep sıraya konur.

 

Talepte bulunana sıra gelmesi halinde de evlat edinilecek olan küçüğe yönelik geçici olarak bir bakım sözleşmesi imzalanmaktadır. Evlat edinecek olan en az 1 yıl süre ile küçüğün bakımını ve eğitimini karşılar. Bu sürede küçük evlat edinmek isteyenin yanına yerleştirilir  ve süre tamamlandığında ise Aile Mahkemesi’ne evlat edinme davası açılması gerekmektedir.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ayşe Gaye Yılmazkaya - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Gaziantep NİZİP İlçesi Belediye Başkanlığını kim kazanır?
Tüm anketler