İKİYE AYRILIR BAZEN!

Birini tecrübe etmişsindir belki. Neler olacağını bilir- sin. Nelerin mutlu edeceğini. Nelerin boğacağını bilirsin. Diğer yol ise bilin- mezliklerle doludur. İçinde heyecan kadar çaresizlik, mutluluk potansiyeli kadar huzursuzluğun doruklarını da haberdar eder.

Alacağın karar bir sürü şeyi değiştirecektir şüphesiz. Çevreni, alışkanlıklarını, et- kinliklerini, zevklerini vb. Cesur olmak burada belir- leyici bir faktör. Ancak bilinenin aksine rutine devam etmek bazen daha cesurca olabiliyor. Çünkü birinde kaçma davranışı da mev- cut. Kaçış stres tepkilerinin en yalın en ilkel davranış biçimi. Çünkü cesaret ge- rektirmiyor. Savuşturma açısından kendisinden taviz vermeyi içeren davranış bi- çimi kaçma davranışı. Bence stres tepkileri açı- sından ilk keşfedilen tepki de kaçma davranışı. Çünkü savaşma hem korkuya karşı sergilenen bir duruş hem de bir savaş stratejisi de gerek- tiren bir tepki. Bunu refleks deneylerinden de anlayabi- liyoruz. Tüm canlılardaki ilk tepki irkilme. İrkilme reak- siyonu da kaçma tepkisinin daha yalın daha üzerinde düşünülmemiş hali.

İnsan kalma ve gitme ikile- minde kaldığı zaman gerçek özgürleşmesine hangisinin dayanak sağlayabileceğini düşünmeli bence. Gerçek özgürlüğü mevcut koşular- la savaşarak mı yoksa orayı terk ederek mi elde edeceği- ni hesaplamalı uzun uzun. Gerçek özgürlük şart mıdır birey için? Evet şartır. Kendi karalarımızı verebildiğimiz, kendi düşüncelerimiz doğ- rultusunda kınanmadan ya da bunu önemsemeden ya- şayabildiğimiz sürece ger- çek varlığımızdan söz ede- biliriz.

Bireyleşme ve özgürleşme üzerinde uzun süre durmuştur Erich Fromm. Ve öz- gürleşmeyi bireyleşmenin temel şartı olarak koymuş-
tur ortaya. Özgürleşirken ayrılabilmeyi, kopabilmeyi, arkaya takılıp kalmamayı salık verir. Bağlandığımız her şeyin bir tür tutsaklık ol- duğunu savunur. İçinde bırakabilmenin olmadığı her bağlılığı özgürleşmenin ve bireyleşmenin önünde en- gel olarak görür.

Yaşam bizi sıradanlaştırıyor tezi bireyleşmeyen, özgür- leşemeyn kişiler için geçerli. Yaşam bizi sıradanlaştırmı- yor aslında biz yaşamımızı sıradanlaştırıyoruz. Elimize aldığımız her şeyin bağım- lısı haline geldiğimiz, sahip olduğumuz her şeye hemn alıştığımız, konfor tutku- nu olduğumuz sürece yeni alanları keşfetme şansımız da olmaz şüphesiz. Dağ baş- ları düz ovalardan daha çe- şitlilik barındırır içlerinde. Ama oraları keşfetmek düz- lükte yürüme konforundan vaz geçmeye bağlı biraz.

Bir şeylerden vazgeçmeden başka şeylere vasıl olma ko- laycılığı hayatın gerçeğine ters. Başka bir yere varmak için bulunduğumuz yeri terk etmemiz gerekmez mi? Elbette ki gerekir. O yüzden gitme karaı aldığımızda ge- riye bakmamak, kalma karaı aldığımızda ise savaşmayı göze almak gerektiğini akıl- dan çıkarmamak gerekir. Ve bunları cesurca sergileyecek kararlılıkta olmak gerekir ki hayatımızı sıradanlığın in- sanı öldüren, kişiliksizleşti- ren engellerinden kurtara- lım.

Aslında çoğu konuda iki yol çıkar karşısına insanın. Çoğu zaman alıştığımız, herkesin alıştığı davranış biçimini ortaya koyarız. Bu- nun bizi biz yaptığını zannederek. Halbuki bu yap- tığımız bizi biz olmaktan çıkarıp sıradanlığın ezicisilindirinden geçiriyor. Birey olmak özgürleşmeye, ken- disi olmaya, kararını ortaya koymaya, tepkisini ortaya koymaya yapılan bir yatı- rımdır. Diğerleri boyun eğip kabullenmektir dayatılan tüm bu şeyleri...

 

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Aysun Gürlek - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Gaziantep NİZİP İlçesi Belediye Başkanlığını kim kazanır?
Tüm anketler