Son 15 gün 'O ödemeler iade edilecek'

Mülk sahibi olanları ilgilendiren Gayrimenkul vergisinde ödenen o paraların iadesinin alınabileceğiyle ilgili detaylar ortaya çıktı.

Gayrimenkul vergisi, evlerden arazilere kadar milyonlarca mülk sahibini ilgilendiren bir vergi türüdür. 2024'ün ilk taksit ödeme süreci 1 Mart'ta başladı ve 31 Mayıs'a kadar devam edecek. Yani, geri sayım başladı.

Vergi hesaplaması nasıl yapılır?

Emlak vergisi değeri, belediyeler tarafından 4 yılda bir yapılan değerlendirme komisyonları tarafından belirlenir. En son değerler 2022-2025 dönemi için belirlendi. Ara yıllarda, rayiç değere yeniden değerleme oranının yarısı eklenir. Yeniden değerleme oranı yüzde 58.46 olarak duyuruldu ve bu yıl yüzde 29.23 artış yaşandı. Yeniden değerleme oranı eklenerek emlak vergi değeri hesaplanır.

Geçen yıl bir ev aldım, vergi ne zaman ödenir?

Gayrimenkul alanlar, aldıkları yılın sonuna kadar bulundukları ilçenin belediyesine bildirim yapmalıdır. Tapu tescil tarihi yılın son üç ayında gerçekleşmişse, tescil tarihinden itibaren 3 ay içinde bildirim yapılabilir. Süresinde beyanda bulunmayanlara cezai işlem uygulanır. Bu yıl, 2023 yılında gayrimenkulü olanlar ve yeni bir gayrimenkul alanlar vergi ödeyecek.

Evinizi Nisan ayında sattınız, vergi yine var mı?

Bu yıl gayrimenkulünü elden çıkaranlar, o yıla ait vergiyi tamamen ödemekle yükümlüdür. Tapu devrinden önce tüm yılın vergisi ödenmelidir. Bu yıl evini satanlar, gelecek yıl vergi ödemezler.

Tek ev sahipleri muaf mı?

Emlak Vergisi Kanunu'na göre, geliri olmayanlar veya gelirleri sadece sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıkla sınırlı olanlar, gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri, brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek meskeni olduğunda (intifa hakkı da dahil), bu meskenler için vergi oranı sıfıra düşer. Birden fazla eve sahip olanlar muafiyetten yararlanamazlar.

Muafiyetten nasıl yararlanılır?

Muafiyetten yararlanmak için ilgili belediyeye dilekçe vermek yeterlidir. Gerekli belgelerle birlikte belediyeye başvurulabilir. Şartları sağlayanlar için muafiyet sağlanır.

İade almak mümkün mü?

Muaf olduklarını bilmeyerek vergi ödeyenler, son 5 yıla ait vergiyi geri alabilirler. Bunun için vergi birimine başvurarak "düzeltme dilekçesi" vermek gerekir. Belediye, başvuruyu değerlendirip cevaplamakla yükümlüdür. İstek reddedilirse belediye başkanlığına itiraz edilebilir. Yazılı reddedilme durumunda, Vergi Mahkemesi'nde dava açılabilir.

Ödemeler nereye yapılır?

Emlak vergisi borç sorgulaması belediyelerden veya e-Devlet üzerinden yapılabilir. Ödemeler doğrudan ilgili belediyeye, belediyenin hesaplarının bulunduğu banka şubelerine veya e-Devlet üzerinden yapılabilir.

Ödeme gecikirse veya yapılmazsa yaptırım var mı?

Muafiyet şartlarını sağlamayanlar vergi ödemek zorundadır. İlk ve ikinci taksitler belirlenen süre içinde ödenmelidir. Gecikme durumunda yüzde 3.5 oranında faiz uygulanır.

 

Gaziantep haberlerini daha yakından takip etmek istiyorsanız, www.  gaziantepolusum.com sitemiz ile irtibatı koparmayın!
X: @gaziantepolusum
Facebook: olusumgazetesi
instagram: Gaziantep  Oluşum Gazetesi

Kaynak: Kamu Son Haber

16 May 2024 - 09:33 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.