“KİŞİ BEYANI İLE, BİLİRKİŞİ OLUNMAMALI”

Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, adaletin tecelli etmesinde bilirkişi raporunun çok önemli olduğunu belirterek,  kişilerin kendi beyanı ile  bilirkişi olmasının yanlış bir uygulama olduğunu  söyledi. Arıkan “ Odalardan, üniversitelerken, hakimlerden  oluşan  tarafsız bir  ‘Bilirkişi Yeterlilik Komisyonu’ kurulmalı. Bu komisyon  bilirkişi olmak isteyenleri mülakatla değerlendirmeli ve başarılı olanları,  bilirkişi olarak görevlendirilmeli” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Türkiye’de 2023 verilerine göre kayıtlı yaklaşık 150 bin bilirkişi bulunurken, bu bilirkişilerin,  kendi beyanları ile  bilirkişi olmasının bir çok sıkıntılar ortaya çıkardığı dile getirtildi.

KONULARINDA UZMAN OLMALARI GEREKLİ
Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şube Başkanı İslim Arıkan, adaletin tecelli etmesi için bilirkişi raporunun çok önemli olduğunu belirterek “Depremler, seller v.b. gibi doğa olaylarının sonuçlarında meydana gelen zararlar ile insan ihmalinden, konusunda bilgi ve yetersizliğinden dolayı oluşan yangın, iş kazaları, trafik kazaları sonucunda; özel veya tüzel kişiler hukuğa başvurduklarında, doğal olarak mahkemelerce bilirkişi görüşü alınmaktadır.  Adaletin tecelli etmesi için, bilirkişinin raporu esastır. Dolayısı ile bilirkişilerin verdikleri raporlarda hata yapmamaları için konularında uzman olmaları, olayların büyüklükleri ve vahametine göre tecrübeli, daha önceden verdikleri raporlarda isabet konusunda kararlılık göstermeleri gerekmektedir. “dedi.

KÖPRÜ PROJESİ YAPMAMIŞ, İNŞAATINDA ÇALIŞMAMIŞ, KONTROLLÜĞÜNÜ YAPMAMIŞ BİR MÜHENDİS BU KONUDA NASIL RAPOR VEREBİLİR
Geçmiş yıllara nazaran  bilirkişilik sisteminde de düzelmeler olduğunu söyleyen Arıkan “Uzmanlık alanları azaltılmış, 5 alt başlığa düşmüştür. Ancak bu uzmanlık alanlarında, beyan esas alındığından, beyanının yeterliliği kontrol edilememektedir. Örneğin;   Enerji nakil hatlarında proje yapmamış, deneyimi olmayan bir mühendis, enerji nakil hatlarındaki sorunlardan dolayı nasıl bilirkişi olabilir? Köprü projesi yapmamış, inşaatında çalışmamış, kontrollüğünü yapmamış bir mühendis bu konuda nasıl rapor verebilir? LPG dolum tesisleri konusunda bilgi sahibi olmayan, bir mühendis bu konuda nasıl bilirkişi olabilir?” diye konuştu.

BİLİRKİŞİ YETERLİLİK KOMİSYONLARI KURULMAMLI
Bilirkişilerin  belirlenmesi için ‘Bilirkişi Yeterlilik Komisyonları’ kurulması gerektiğini söyleyen Arıkan “Bilirkişilerin beyan ettiği uzmanlık alanlarının yeterliliği tespiti için  Hakimler, Hukuk Fakülteleri, Mühendislik Fakülteleri, Meslek Odaları’nın olduğu Bilirkişi Yeterlilik Komisyonları’nın oluşturularak, mülakat yapılması gerekli. Bilirkişiliğe ilk başlayanların, nitelikli rapor hazırlayabilmesi için; öncelikle çoklu heyetlerde görevlendirilmesi, yasa ve yönetmeliklerin, kanaat ve görüş dayanaklarının, rapor şablonlarının öğrenilmesi açısından 1 yıl ve belirli sayıda görev alması şartının getirilmesi, böylelikle tecrübe kazanmasının sağlanması.
Bilirkişilerin verdikleri raporlara göre güvenilirlik karnesinin oluşturulması ve uygulanması, yetkililerce bu karneye ulaşılabilmesi. Bilirkişilik hatalarının minimize edilebilmesi ile, birçok özel veya tüzel kişilerin mağdur edilmesi ve geri dönüşü mümkün olmayan hak kayıpları, dolayısı ile  adaletin gecikmesi de engellenecektir.  Konunun öneminin altını çizer, EMO Gaziantep Şube olarak katkı koyabileceğimizi belirtiriz. “ dedi.

27 Şub 2024 - 20:33 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.