Meriç, O Kanun Teklifini TBMM'ye Sundu!

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, kadınların sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumları borçlanabilmeleri, böylece sigortalılık başlangıçlarını geriye çekebilmeleri amacıyla kanun teklifi hazırladı.

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda” değişiklik öngören kanun teklifini, TBMM Başkanlığı’na sundu. Meriç, teklifin amacının; “Kadınların sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumları borçlanabilmelerini, böylece sigortalılık başlangıçlarını geriye çekmelerini sağlamak” olduğunu açıkladı.

Meriç teklifinin gerekçesinde şu değerlendirmeleri yaptı:

GENEL GEREKÇE

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun sigortalıların borçlanabileceği süreleri düzenleyen maddesine göre; sigortalı kadınlar doğum nedeniyle çalışamadığı süreleri her bir çocuk için 2 yıl olmak üzere, toplamda 3 çocuk için 6 yıla kadar borçlanarak prim gün sayısı kazanabilmektedir. Ancak kadınlar, sigortalılık öncesi yaptıkları doğumları borçlanamamaktadır. Böylece kadınlar doğum borçlanması ile prim gün sayısı kazanabilirken sigorta başlangıçlarını geriye çekme imkânına sahip olamamaktadırlar.

Diğer taraftan, erkeklere tanınan askerlik borçlanmasında, erkekler sigorta başlangıçları öncesindeki askerlik sürelerini borçlanabilmekte ve böylece hem prim gün sayısı kazanırken hem de sigorta başlangıçlarını geriye çekebilmektedirler. Bu durum kadın sigortalılar ile erkek sigortalılar arasında adaletsizliğe yol açmaktadır.

Bu düzenlemede, toplumumuzda kadınların iş hayatından önce evliliğe ve çocuk sahibi olmaya yönlendirildiği gerçeği göz ardı edilmiştir. Ülkemizde pek çok kadın evlenip, çocuk sahibi olup, çocuklarını belli bir yaşa kadar büyüttükten sonra ancak iş hayatına atılabilmektedir.

Söz konusu adaletsizliğin giderilebilmesi için, kadınlara sigortalı olmadan önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma hakkının verilmesine yönelik bir yasal düzenlemenin yapılması elzemdir. Unutulmamalıdır ki analık da askerlik kadar kutsal bir müessesedir.

Kanun teklifi ile, kadın çalışanlara sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumlar için de borçlanma imkânı verilmesi ve böylece sigorta başlangıçlarını geriye çekebilmelerinin önü açılmaktadır.

MADDE GEREKÇELERİ

 

Madde l- Madde ile kadınlara sigorta başlangıçlarından önce yaptıkları doğumları borçlanabilme ve böylece sigortalılık başlangıçlarını geriye çekme imkânı sağlanmaktadır.

 

Madde 2- Yürürlük maddesidir.

 

Madde 3- Yürütme maddesidir.


SOSYAL SİGORTALAR VE GENEL SAĞLIK SİGORTASI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

 Madde 1- 31/05/2006 tarih ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 41’inci maddesinin a bedinde yer alan “üç defaya mahsus olmak üzere” ibaresi “sigortalılıktan önceki doğumlar dâhil üç defaya mahsus olmak üzere” şeklinde değiştirilmiştir.

Madde 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

29 Kas 2023 - 10:50 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.