EĞİTİMDE SEVGİNİN GÜCÜ

Pozitif Metot Köpek Eğitmeni ve Davranış Uzmanı Halit Havari, bugüne kadar 500'ün üzerinde köpekle sahibi arasında ceza teknikleri ve davranışlarını kullanmadan, sevgi temelli, güvene dayalı bir ilişki kurmalarına yardımcı oldu.

Hobi olarak köpek eğitimine ilgi duyan Halit Havari, bir süre sonra kendisini bu alanda Türkiye şampiyonu ve Irak devletinde patlayıcı madde arama köpeklerini eğitirken buluyor.  

Pozitif Metot Köpek Eğitmeni ve Davranış Uzmanı Halit Havari, bugüne kadar 500'ün üzerinde köpekle sahibi arasında ceza teknikleri ve davranışlarını kullanmadan, sevgi temelli, güvene dayalı bir ilişki kurdu. Köpek eğitmenliği konusunda çok fazla talep alıyor. Ancak taleplerin çok azına yetişebiliyor.  
Halit Havari aynı zamanda köpeklere kreş hizmeti veriyor. Sabahleyin köpeğiniz evinizden servisle alınıyor, akşama kadar oynayıp, sosyalleşip, enerjisini iyice tükettikten sonra akşam tekrar servisle kapınıza bırakılıyor.  Köpek eğitmenliğinde sadece bilgi yeterli olmuyor. Sabır, disiplin, bilgi ve dikkat isteyen bir meslek. Bu ilginç mesleğin başarılı temsilcisi Halit Havari sadece hayvan severlerin değil herkesin merakla okuyacağı bir röportaj ortaya çıktı.

 HAYVANLARI VE DOĞAYI ÇOK SEVİYORUM

“Ben Halit Havari, Gaziantep’te doğdum, burada büyüdüm. Kendimi aşırı meraklı, öğrenmeye hevesli ve yenilikçi olarak tanımlayabilirim. Kitap okumayı, at binmeyi doğayla ilgili sporları yapmayı çok seviyorum. Binicilik, yamaç paraşütü, dalış, kampçılık gibi alanlarda sertifikalarım hatta bazılarında sporcu lisanslarım var. Nereden ne öğreneceğinizi hiçbir zaman bilemezsiniz bu sebeple bir şeyleri araştırmaktan, kurcalamaktan, insanlarla nerede olurlarsa olsunlar sohbet etmekten hiç çekinmem. Bu özelliğim benim en keyifli ayrıntım. Ne olursa olsun çok çalışmakla başarılı olunur felsefesine inananlardanım. Sakinim, sabırlıyım, olaylara pozitif ve çözümcü yaklaşan bir yapım var. Hayvanları ve doğayı çok seviyorum, onlar benim ruhumu besliyorlar. Evimi de onlarca bitkiyle paylaşıyorum.” şeklinde konuşan Havari, şu açıklamalarda bulundu

DÜNYA ÇAPINDAKİ HOCALARDAN EĞİTİM ALDIM

“Bu branştaki eğitimlerim Dünya şampiyonlukları ve sayısız uluslararası başarıları olan Bernd Föry (İsviçre) ve Barbara Becker (Almanya) hocalarımdan iz takibi-itaat-kontrol-koruma konuları üzerine eğitim alarak başladım. En önemlisi 4 yıllık Psikoloji lisansı alarak kendimi hayvan psikolojisi konusunda ilerletmek istedim. Victoria Stilwell (Birleşik Krallık) hocamdan pozitif köpek eğitimi ve hayvan davranışı üzerine online bir eğitim aldım. Aynı zamanda Dünya şampiyonalarında büyük dereceler elde eden Tobias Oleynik (Almanya) Beyefendiden ileri düzey bir online eğitim programına katıldım. Yener Yüksel (Almanya), Erdinç Sarımusaoğlu (Türkiye) hocalarımın koruma eğitimi, ileri düzey itaat, iz takibi üzerine seminerlerine katıldım.

KENDİMİ SÜREKLİ GÜNCEL TUTMAYA ÇALIŞIYORUM

AFAD K9 Arama birimi hocalarından Sayın Tamer Ünal, Ali Çankaya hocalarımdan Doğa ve Enkaz (Kentsel) Arama ve Kurtarma köpekleri üzerine 2 farklı kez eğitim aldım. Mantrailing (iz sürme) köpekleri üzerine Burak Akın hocamdan eğitim aldım. K9 Operasyonel ve K9 Arama derneklerinden patlayıcı madde arama köpekleri ve iş köpekleri üzerine birkaç eğitim aldım. Bunlara ek olarak mesleğimde bana fazladan katkı sağlaması için evcil hayvanlarda ilk yardım, etkili iletişim, diksiyon, profesyonel davranış ve nezaket eğitimi gibi eğitimlerle kendimi geliştirmeye çalıştım. Sürekli literatür taramaları yaparak, sayısız psikoloji kitapları ve hayvanlarla ilgili kitaplar okuyarak, videolar ve makalelerle kendimi hali hazırda bile güncel tutmaya çalışıyorum.

EĞİTİMLER KÖPEKLER ÖZELİNDE GİBİ GÖRÜNSE DE SAHİPLERİNE YÖNELİKTİR

Belki şaşırabilirsiniz ama eğitimlerin hedefi aslında köpekleri eğitmek üzerine değil, köpek sahiplerini bilinçlendirmek ve köpeklerin dünyalarını her anlamda (psikoloji, fiziki dil, bakım, beslenme, liderlik vasfı, pozitif disiplin vs.) tanıyabilmelerini, güçlü, sağlıklı ve verimli bir iletişim kurmalarını sağlayarak huzurlu ve uyumlu bir birliktelik inşa etmelerini sağlamak üzerine kuruludur.

POZİTİF EĞİTİM SEVGİ VE GÜVENE DAYALIDIR

Pozitif köpek eğitimi yalnızca otur yat bekle komutlarını öğreten klasik bir eğitim anlayışının dışında dostunuzla aranızdaki iletişim ve bağları besleyen bir anlayış tarzıdır. Pozitif eğitim sevgi ve güvene dayalı bir ilişki kurmanızı amaçlar ve sağlar. Köpeğinizin sizi, istediği için mi yoksa sözünüzü dinlemediği zaman olacaklardan korktuğu için mi izlemesini istersiniz? Köpeğini seven normal dengeli bir insanın cevabını tahmin etmek hiç de zor değil...
Pozitif eğitim de davranış bilimlerinin ve öğrenme teorilerinin ışığında, bilimsel teknikler kullanır. Köpeğinizin bir şeyleri zorla öğrenmesi değil, sizin rehberliğinizde doğru davranışları seçerek ve severek yapmasıdır. Pozitif eğitim de baskınlık ve ceza tekniklerindeki gibi davranışları dikte etmek, zorbalık yoktur. Psikolojik ve fiziksel şiddete dayalı tekniklerle temeli sevgi ve güvene dayalı bir ilişki kurmak mümkün değildir.

EĞİTİM SÜRESİNCE KÖPEĞİNİZ SİZDEN VE YUVASINDAN AYRILMIYOR…

Klasik, eski tip eğitimciler, sıklıkla pozitif eğitimin zayıflık gösterdiğini ve liderlikten yoksun olduğunu savunurlar ancak gerçekte en saygın ve başarılı liderler güç kullanmadan değişimi sağlayabilenlerdir. Bende eğitim süreci boyunca asla psikolojik veya fiziksel şiddet barındırmayan tamamen köpeğinizin motivasyonuna ve eğlenerek öğrenmesine katkı sağlayabilecek yüzde yüz pozitif eğitim metodunu kullanıyorum. Hatta bu eğitim süresi boyunca köpeğiniz sizden ve yuvasından ayrılmıyor. Köpeğinizi onun en iyi eğitmeni olarak gözetim ve denetimle siz eğitiyorsunuz. Temel eğitimin içeriğinde bazı basit komutlar var otur-yat-bekle-takip et vs. gibi temel komutlar ve bunları çeşitli senaryolar ve çeşitli caydırıcılı ortamlarda sistematik bir şekilde pekiştiriyoruz.

İŞİN EN GİZEMLİ VE İLGİ ÇEKİCİ KISMI BU

Her hayvan kendine ait bireysel bir mizaç taşıyor. İlk günden beri eğittiğim köpeklerin titizlikle kaydını tuttuğum için çok rahat söyleyebiliyorum ki yurtdışında eğittiğim patlayıcı madde arama köpekleriyle beraber 500’ün üzerinde köpek eğittim ve her biri için ayrı ayrı metotlar yaratmam gerekti. Her köpek kendi içinde özeldir, hepsinin sorunu  farklı, yaklaşımlara verdiği geri dönüşler apayrı, köpekle sahibi arasındaki ilişki tarzı bambaşka, o güne kadar yaşadığı olumlu-olumsuz deneyimler tamamen ayrıydı. Bu sebeple birinde kullandığınız yöntemi birebir asla başka bir eğitimde başka bir köpeğe uygulayamıyorsunuz. Psikoloji ve davranış teorilerine çok sıkı hâkim olup her seferinde yaratıcılığınızla, bilgi ve tecrübenizi harmanlayıp bambaşka yöntemler üretmek zorundasınız. Galiba bu da işin en keyifli ve gizemli taraflarından bir tanesi.
 

KENDİ PATİLİ DOSTUM İÇİN ARAŞTIRMALAR YAPIYORDUM. BİR BAKTIM TÜRKİYE ŞAMPİYONUYUZ

Aslında böyle bir iş yapmak aklımda yoktu. Aşırı yaramaz ve bu sebeple de terk edilmiş kızım Hera’yı sahiplendiğimde ona nasıl iyi bakabilirim, nasıl eğitebilirim ve hak ettiği hayatı ona nasıl sunabilirim derken kendimi videolar, makaleler, kitaplar, eğitimler arasında boğuşurken buldum…  Sonra bir baktım ki yarışmalarda onlarca birincilik, defalarca Türkiye Şampiyonluğu almışız.

HOBİ OLARAK UĞRAŞIRKEN PROFESYONEL HOBİYE DÖNÜŞTÜ…

Bunun yanı sıra kendimi Irak devletine patlayıcı madde arama köpekleri eğitirken ve köpek eğitimi, davranış rehabilitasyonu alanında hizmet verirken buldum. Hobi olarak uğraşayım derken profesyonel bir hobiye dönüştü. Yaptığım her işi layıkıyla ve eksiksiz yapmaya çalışırım,Bu sebeple de her şey nasıl aldı başını gitti anlayamadım bile.


ONLAR BİZİM TÜYLÜ KÖLEMİZ DEĞİLLER !

Öncelikle insanlar üzerindeki etkisi en kritik nokta bence. Sürekli olarak köpeklere insan psikolojisiyle yaklaşmak ve onlarla sanki aynı dili konuşuyormuş gibi davranmak ve bizim karmaşık hayat düzenimizi, saçma fantezilerimizi anlayabiliyorlarmış gibi yaklaşmak eğiliminde çok kez bulunabiliyoruz ancak üzülerek söylemeliyim ki köpeklerle maalesef aynı dili konuşmuyoruz ve bizim dünyamız onların dünyasından çok çok farklı. Köpeklerimizle sağlıklı ve doğru iletişimi nasıl kurabiliriz, birbirimizle nasıl uyumlu, sağlıklı ve huzurlu bir hayat sürebiliriz? Tüm eğitimlerimizin amacı aslında budur. Onlar bizim her istediğimizi yapmak zorunda olan, fantezilerimizi gerçekleştirmek zorunda olan tüylü kölelerimiz değiller! Onları daha çok anlamak ve patili dostlarımızla beraber mutlu ve uyumlu şekilde keyifli bir hayat sürmek üzerine çalışıyoruz.


TEK BAŞINA HAYVAN SEVMEK YETERSİZ !

Gaziantep’te hayvan severlerin sayısı hızla yükseliyor.  Herkes çok bilinçli bir şekilde “köpek insanı” olmaya başladı. Bunu büyük bir sevinçle karşılıyorum. Üzülerek söylüyorum ki; eğitim taleplerinin çok az bir miktarına yetişebiliyorum çünkü tekim… Her sektörde olduğu gibi bu alanda da kalifiye ve işini severek, kıymet vererek yapan, doğaya ve mesleğine saygılı, etik kurallara özen gösteren insanlara büyük ihtiyaç var. Bu mesleği hayvan seven herkese tavsiye etmem çünkü tek başına sevgi yeterli değil. Köpek eğitmenliği büyük sabır, disiplin, bilgi ve dikkat gerektiren bir meslek. Bu alana ilgi duyan herkes için de elimden geleni sonuna kadar yapmaya,bilgi ve tecrübelerimi keyifle paylaşmaya her zaman hazırımdır.

TÜRKİYE'DE EŞİ BENZERİ ÇOK AZ OLAN BİR PROJE


MiyaHav Pet VILLAGE Tuba-Samet Başsevinç ile ortak olarak Türkiye’de eşi benzeri çok az rastlanır modernlikte ve sistematikte olacak olan bir proje. Tamamlandığında evcil hayvanlar için Gaziantep’e yapılan en büyük yatırımlardan birisi olacak. Kedi-Köpek konaklama, kreş ve köpek eğitimi hizmetlerini hedefleyen tesisimiz toplamda 6 bin metrekare üzerine kurulu. Açık-kapalı bölümlerden oluşan 24 saat erişilebilen kamera sistemleri (müşterilerimiz 24 saat canlı izleyebilecekler) en üst sistem ısıtma, soğutma, havalandırma ve ozon dezenfeksiyon sistemli konaklama alanımız, eğitim alanımız, kediler için korunaklı bahçeye sahip açık alan mevcut olacak ve dediğim gibi Türkiye’de bir ilk olacak. Ofis, personel odası, pet bakım ve grooming alanı, soğuk havalar için ilaveten kapalı-ısıtmalı oyun ve eğitim alanlarımız ve hatta sıcak havalarda köpeklerimiz için aqua oyun alanı olacak. Tüm pet sahiplerinin gönül rahatlığıyla kedi ve köpeklerini emanet edip, rahatça tatillerine gidebilecekleri tesisimizin tamamlanmasına yaklaşık 1-2 ay gibi kısa bir süre kaldı.

2018’TEN BUGÜNE HALİ HAZIRDA DA DEVAM EDEN ABONELERİMİZ VAR

Ayrıca kendimize has fikrimiz olan kreş sistemimizden de bahsetmek istiyorum. Bu projeyi eski yerimizde başlatmıştık. Bu sistemde köpeğinize aylık abonelik oluşturuluyor ve köpeğiniz sabahları erken saatte evinden özel servisimizle alınıp akşama kadar oynayıp, sosyalleşip, enerjisini iyice tükettikten sonra akşamları tekrar evlerine kapınıza kadar teslim ediliyorlar. Aşırı ilgi gören kreş sistemimizde hedefimiz köpeklerin evde sıkılmaması, yaramazlık veya tuvalet sorunu yaşamaması ve köpek sahiplerinin akıllarının evde tek başına kalakalmış olan köpeklerine takılıp kalmaması için planladık ve pilot uygulama sürecimiz çok başarılı geçti. 2018’den beri günü gününe aksatmadan kreşe katılım gösteren abonelerimiz hala devam etmektedirler.

ŞİMDİKİ HEDEFİMİZ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU

- Aslında bu alanda çok projem var bazıları da hayata geçmek üzere ama şimdiden söyleyip sürprizini kaçırmak istemiyorum. Tüm enerjimi ve odağımı şu anda Zidane ve Zero’ya (köpek) verdim. Dünya şampiyonasına bir an önce hazır hale gelip ülkemizi layığıyla temsil etmek için çalışıyorum. Tabii bu minimum 3-4 yıllık sıkı disiplinli çalışma gerektirecek uzun soluklu bir süreç. Şimdilik elimden gelen tüm maddi ve manevi imkanlarımı seferber ediyorum. Hedefime de ulaşacağıma fazlasıyla inanıyorum.

17 Kas 2023 - 21:05 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.