Saç düzleştiriciler ve saç boyaları kansere neden olur mu?

Yapılan çalışmalar en az 10 yıldır kuaförlük yapan kişilerde mesane kanserine yakalanma riskinin hiç kuaförlük yapmamış kişilere göre neredeyse iki kat fazla olduğuna işaret ediyor. Bilimsel çalışma sonuçları, kalıcı saç boyası kullanan kadınlarda meme kanseri riskinin yüzde 8 oranında arttığını gösterirken geçici saç boyası kullananlarda herhangi bir risk olmadığı belirtiliyor.

Saç boyaları, saçın rengini değiştirmekte kullanılan kimyasal maddeler içeriyor. Bunların “kalıcı”, “yarı kalıcı” ve “geçici” olmak üzere üç türü bulunuyor. Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü’nün, saç boyalarıyla ilgili değerlendirme raporuna göre Amerika Birleşik Devletleri, Japonya ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan kadınların yüzde 50 – 80’inin saç boyası kullandığı tahmin ediliyor. Saç boyası ürünlerinin yaygın kullanımı göz önüne alındığında, bu ürünlerin kanser riski üzerinde küçük bir etkisi olması bile halk sağlığı açısından önemli bir sorun olarak görülüyor. Enstitü’nün açıklamasına göre “kalıcı saç boyası” türü şu anda pazarlanan saç boyalarının yaklaşık yüzde 80'ini oluşturuyor ve renksiz boya ara maddeleri ve boya bağlayıcılarla birlikte kullanılıyor.

Hidrojen peroksit varlığında ara maddeler ve bağlayıcılar pigment molekülleri oluşturmak üzere birbirleriyle reaksiyona giriyor. Daha koyu renk elde edilmek isteniyorsa daha yüksek yoğunlukta ara madde kullanılması gerekiyor. Yarı kalıcı ve geçici saç boyaları ise bu tür kimyasal reaksiyonlar yerine saçları doğrudan boyayan renkli bileşikler içeriyor.

AMERİKAN ULUSAL KANSER ENSTİTÜSÜ NE DİYOR?
Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü, saç boyası ürünlerindeki bazı kimyasalların kanserojen (kanser yapıcı) olabileceği ile ilgili yayınlara rastlandığını belirtiyor. Bunlar, ilk kalıcı saç boyası formülasyonlarında boya ara maddesi olarak kullanılan aromatik aminler.

Enstitü’nün açıklamalarında 1970'lerin ortasından sonuna kadar üreticilerin, boya ara maddesi olarak kullanılan kanserojen kimyasalların bir kısmını ortadan kaldırmak için kalıcı saç boyası ürünlerindeki bileşenleri değiştirdikleri belirtiliyor. Bu nedenle günümüzde saç boyalarında kullanılan kimyasallardan herhangi birinin kanserojen olup olmadığını kesin olarak belirleyecek daha çok sayıda araştırmaya ihtiyaç duyuluyor.

KUAFÖRLERDE MESANE KANSERİ DAHA MI YAYGIN?
Kuaförler gibi saç boyasını işlerinin bir parçası olarak sık uygulayan kişilerin, saçlarını kendi boyayan kişilere göre bu maddelerle daha çok karşılaştıkları belirtiliyor. Bu nedenle her iki tür boyama yapanlara yönelik karşılaştırmalı araştırmalar gerçekleştiriliyor.

2010 yılında Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın hazırladığı bir rapor, kuaförlerin kullandığı bazı kimyasalların "insanlar için olası kanserojen" olduğu sonucuna varıyor. Bu sonuç, mesleki olarak saç boyasından etkilenen kuaför ve berberlerde mesane kanseri riskinin arttığını tespit eden birçok çalışmaya dayanıyor. 2010 yılında 42 çalışmanın yer aldığı toplu bir değerlendirme, bir kişinin, kuaför olarak çalıştığı sürenin uzunluğunun, mesane kanserine yakalanma olasılığını yükselttiğini ortaya çıkarıyor. En az 10 yıldır kuaförlük yapan kişilerde mesane kanserine yakalanma riskinin hiç kuaförlük yapmamış kişilere göre neredeyse iki kat fazla olduğunun belirlendiği belirtiliyor. Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Binbay ise yakın zamanda yapılan bir başka çalışmaya dikkat çekerek “British Medical Journal tıp dergisinde 2020 yılında yayınlanan ve 120 bin kadın ile yapılan çalışmada saç boyası kullanımı ile pek çok kanser türü ilişkilendirilmiştir. Saç boyalarının mesane kanserine yol açtığı ile ilgili çok sayıda iddia ve tartışma olsa da bu çalışma aralarında bir ilişki olmadığını göstermiştir. Saç boyası kullanımı ile meme kanseri, yumurtalık kanseri ve cilt kanserleri arasında ise ilişki olduğu ortaya konmuştur” diyor.

29 Eki 2023 - 11:58 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.