Cumhurbaşkanı Erdoğan "Hazırlığını yapıyoruz diye duyurdu!"

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Büyük Filistin Mitingi’ne yüz binlerce vatandaş katıldı. Öğle saatlerinden itibaren onlarca vatandaş gerek şahsi araçlarıyla gerekse de toplu taşıma araçlarıyla ellerinde Türk ve Filistin bayraklarıyla miting alanına doğru ilerledi. Erdoğan mitingdeki konuşmasında "İsrail tam 22 gündür açıkça savaş suçu işliyor. Şimdi biz de seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla bugün Atatürk Havalimanı’nda Büyük Filistin Mitingi düzenlendi. Mitinge gitmek isteyen yüz binlerce vatandaş öğle saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı’na doğru yola çıktı. 7’den 77’e onlarca ellerinde Türk bayrakları ve Filistin bayrakları taşıyan vatandaşlar miting alanına akın etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan miting konuşmasında İsrail ve Batı ülkelerine sert sözlerle yüklendi. Gazze'deki katliamın sorumlusunun Batı olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bir asır önce bu millet, bu ülke için Adana neyse Gazze de oydu. Mezar taşlarının üzerindeki isimlere ve şehirlere iyi bakın." dedi. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan miting alanına toplanan kalabalığın sayısının 1,5 milyona yakın olduğunu duyurdu.

ERDOĞAN'DAN MİTİNGDE ÖNEMLİ MESAJLAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan mitingdeki konuşmasında önemli mesajlar verdi. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları şöyle:

Ne gücümüz, ne mücadelemiz sadece kendi sınırlarımızda kaimdir. Yarın, Cumhuriyet'imizin kuruluşunun 100. yılının coşkusunu yaşarken bugün Gazze için yüreklerimizin yangınını cümle aleme haykıracağız. Ufkumuzun uzandığı her yerde kalplerini ve gözlerini bize çevirmiş kardeşlerimizin derdiyle dertlendiğimiz, yardım eli uzattığımız, gerektiğinde sınırlarımızı aştığımız kardeşlerimize yaptığımız gibi Gazze için de bugün olduğu gibi kıyamdayız!

"NETANYAHU GİBİ HAMAS DA TERÖRİSTMİŞ, YAZIKLAR OLSUN!"
Maalesef ülkemin siyasileri içerisinde Hamas'ı Netanyahu'ya bırakan talihsizler var. Netanyahu nasıl teröristse Hamas da teröristmiş, yazıklar olsun! Hamas nedir, kimdir, bundan bihaber olan bedhahlar, talihsizler var. Onlara ülkemde oy atanlar da şu anda iyi düşünmeli.

"ADANA NEYSE GAZZE DE OYDU"
Bir asır önce bu millet, bu ülke için Adana neyse Gazze de oydu. Mezar taşlarının üzerindeki isimlere ve şehirlere iyi bakın. Orada Balıkesirli ile Şanlıurfalı'nın olduğu gibi Gazzeli ile Üsküplünün yan yana yattığını göreceksiniz. Çanakkale Şehitleri listesinde Gazze verdiği 53 şehitle bugün sınırlarımızın içindeki şehirlerin çoğunun üstünde yer alıyor. Ama bizi kanımız, canımız, sevdamız kadar kendimizden olan tüm bu topraklardan ne yazık ki ayırdılar. Bu toplantıdan bir daha asla yeni Gazzeler ortaya çıkmasına izin vermeme azmiyle ayrılmalıyız.

"İSRAİL BUNDAN ÇOK RAHATSIZ OLDU"
Hamas terör örgütü değildir dedim ya, bundan İsrail çok rahatsız oldu. Zaten başka bir şey beklemiyorduk, bunu söyleyeceğinizi biliyorduk. Bunu bildiğimiz için de açık ve net olarak ifade ettik. Burada sadece Gazze'de yaşanan katliamı teyit etmekle kalmıyoruz, onunla birlikte kendi istiklalimizin ve istikbalimizin de müdafaasını yapıyoruz. İsrailli yöneticilerin en üst seviyede dile getirdiği söylemlerin altını kazıyın, hepsinin altından ülkemiz topraklarını da kapsayan bir ihanet haritası çıkar.

" TÜRKİYE SANA BORÇLU OLMADIĞINDAN ERDOĞAN BÖYLE KONUŞUYOR"
İsrail sen bir işgalcisin, örgütsün. Türk milleti bunu biliyor. Batı sana borçlu ama Türkiye'nin sana borcu yok. Onun için bu kadar rahat konuşuyoruz. Türkiye sana borçlu olmadığı için Erdoğan böyle konuşuyor. Ama ne yazık ki Batı'nın her ülkesi sana borçlu. Borçlu olduğu için de konuşamıyorlar. Seni ziyarete gelerek senden adeta af diliyorlar. Bizim böyle bir derdimiz yok, biz mazlumlardan yanayız.

Duvarlara 1453'ü yazanları unutmuyoruz. Karşımızda doğu ve güney doğu Anadolu'da Ermenileri; Ege, Marmara ve Karadeniz'de Rumları kışkırtıp milletimizi yok etmeye kalkanların modern versiyonları var. Son 2 asırdır bizi siyasi, coğrafi, sosyal, ekonomik olarak adeta dilim dilim doğrayanların kapanmamış hesapları var. Bu basit gerçeği gafletten anlamayarak veya taammüden ihanetle örtmeye kalkarak gavurun kılıcını çalanların hakikatleri ters yüz etmesine izin vermeyeceğiz.

Bize kendi sınırlarımızı, vatanımızı, vatandaşımızı koruma hakkını vermek istemediler. Açık konuşacağım; son 10 yıldır terörle mücadele adına ne yaptıysak, hangi başarıyı kazandıysak bunlara rağmen gerçekleştirdik. İnşallah bundan sonra da 'Bir gece ansızın gelebiliriz' şiarıyla kendi çizdiğimiz yolda ilerlemeyi sürdüreceğiz. Cumhurbaşkanınız olarak biz milletimizi seviyoruz, milletimize fedai can etmeye hazırız.

"ÇOCUK KATİLLERİNE VERDİKLERİ DESTEĞİ GİZLEMEYE ÇALIŞMALARI AYRI BİR KOMEDİ"
Amerika'sı, Avrupa'sı, iplerini onların tuttuğu tüm piyonlarıyla, merhum Mehmet Akif'in 'tek dişi kalmış canavar' diye tarif ettiği Batı'dan bahsediyorum. Gazze'deki katliamın da en büyük sorumlusu işte bu Batı'dır. Gazze'de yaşanan katliam topyekûn Batı'nın eseridir. O yavrunun annesinin saçlarına sarılıp 'Annemi ben saçlarından tanırım' deyişini bir kenara koyabilir miyiz?
Çocuk katillerine verdikleri tam desteği adalet, demokrasi gibi kavramlarla gizlemeye çalışmaları da ayrı bir komedi. Herkes biliyor ki İsrail bölgede günü geldiğinde feda edilecek bir piyondur sadece. Daha düne kadar uğradıkları mezalim üzerinden dünyayı ayağa kaldıranların bugün sergiledikleri sınırsız zalimliği başka türlü izah etmek mümkün değildir. İsrail onlara rağmen adım atamaz, atmaya kalksa bile 3 gün dayanamayıp çöker. Batı kendi elini kirletmeden kimi zaman parayla satın alarak, kimi zaman fitneyle birbirine düşürerek, kimi zaman suçlarının üstünü örterek araç kullanmayı sever. Batı'nın bu sinsi ve kirli taktiği de artık deşifre olmuştur.

"İSRAİL'İ TÜM DÜNYAYA SAVAŞ SUÇLUSU İLAN EDECEĞİZ"
İsrail tam 22 gündür açıkça savaş suçu işliyor. İsrail, biz de seni savaş suçlusu olarak dünyaya ilan edeceğiz. Bunun hazırlığı içerisindeyiz, savaş suçlusu olarak İsrail'i dünyaya tanıtacağız. Ama Batılı liderler bırakın tepki göstermeyi, İsrail'e ateşkes çağrısı dahi yapmıyor. Ey Batı, ne kadar çocuk, kadın, yaşlı ölmesi lazım ki siz ateşkesi ilan edin! Davos'ta 'Siz öldürmeyi bilirsiniz' demiştim. Bunlar öldürmeyi iyi bilenler. Dün Yahudiler gaz odalarında topluca yok ediyor, attıkları atom bombalarıyla şehirleri haritadan siliyorlardı. Aynı zihniyet bugün Gazze'de.

"BUNLAR SADECE ÖLDÜRMEYİ BİLİR"
Kendi küçük siyasi oyunlarını, köhnemiş tarihi hesaplarını Gazze'deki mücadelenin önüne geçirenlere diyoruz ki 'Yapmayın.' Masum çocukların, kadınların, erkeklerin vebaline girmeyin. Gazze'de işlenen insanlık ve savaş suçlarına ortak olmayın. İsrail'in 7 Ekim'de başlattığı saldırılarda şehit olan çocukların sayısı 3 bin 600'ü, şehitlerin tamamının sayısı da 7 bin 700'ü buldu. Dışarıdan yardım getirilmesine izin verilmediği için tüm insani ihtiyaçlar karşılanamaz durumda.
Geçmişte yurtlarını bir süre terk edenler, geri geldiklerinde huzuru bulacaklarını sanan Filistinlilerin hiçbirini bir daha evlerine dönemediler. Ne diyor bu ahlaksızlar? 'Gidin' diyorlar. Nereye diye sorulduğunda çöl diyorlar, 'şu ülke', 'şu kapı' diyorlar. Çaresiz veya yaralı olduğu için bu yola düşenlerin de tepelerine bomba yağdırıyorlar. Çünkü bunlar sadece öldürmeyi bilir.

"SİZLERİN ÇOCUKLARI DA İLERİDE TÜRKİYE'YE İHTİYAÇ DUYACAK"
İsrail'in tam 75 yıldır kesintisiz her gün sürdürdüğü zulüm de elbet bir gün bitecektir. Kendi evleri yanmaya başladığında sırtını dayadığı Batılılar çıkıp gidecek ve İsrail bu coğrafyada 75 yıldır zulmettiği insanlar ve onların kardeşleriyle baş başa kalacaktır. İsrail bak burayı iyi hatırla; Türkiye tıpkı 500 yıl önce, İkinci Dünya Savaşı'nda olduğu gibi bu insanların da umudu olacaktır. İsrail yönetimine yaptığım çağrıyı bir kez daha ifade ediyorum; boyunuzu da, çapınızı da aşan zırvalarla, tavırlarla, sözlerle Türk milletinin merhamet duygularını törpülemeyin! Emin olun tıpkı atalarınız gibi sizler ve sizlerin de çocukları ileride Türkiye'ye ihtiyaç duyacak. O gün size uzanacak elleri yana düşürmemek için gelin bugün bize kulak verin, mazlumlara yardım ulaştırma talebimize, barışı tesis etmek için diyalog kapılarını açma çağrımıza kulak verin.
"İSRAİL'DEKİ SİVİLLERE YÖNELİK SALDIRILARI DOĞRU BULMUYORUZ"
Ey İsrail, oylama yapıldı BM'de. 120 ülke İsrail'e ateşkes için 'evet' deyin dedi. 40 ülke çekimser kaldı. 13-14 ülke İsrail'in yanında yer aldı. Yani İsrail, sen dünyada yalnızlığa mahkûmsun ve bundan sonra da mahkûm olacaksın. Şu anda BM bu kararı vermek suretiyle güzel bir adım attı. İnşallah İsrail topraklarındaki sivillere yönelik saldırıları biz de doğru bulmuyoruz. Sivilleri hedef almak savaş ahlakına ve hukukuna uymaz. Hayatını kaybeden her sivil için biz üzüntülüyüz.
İsrail'in insan öldürme noktasında en ufak bir derdi yok. Çünkü 'Biz öldürmeyi iyi biliriz' diyorlar. Ama bunun bedelini eninde sonunda ağır ödeyeceksiniz.

İSRAİL ALEYHİNE SLOGAN
Öte yandan katılımcılardan bazıları "Hepimiz Filistinliyiz" yazılı bantları kafalarına takarken, kimi vatandaşlar da çeşitli dillerde "Katliam bitsin, çocuklar ölmesin" ve "Filistinli çocukların sesi ol" yazılı dövizler taşıdı.

Miting alanında bekleyen bazı vatandaşlar, öğle namazını burada kıldı. Alanda, engelliler için de özel bir bölüm oluşturuldu. Sabahtan itibaren alanda yerlerini alan katılımcılar, yanlarında getirdikleri büyüklü küçüklü Türk ve Filistin bayraklarını sallarken, zaman zaman da İsrail aleyhine slogan attı.

ERDOĞAN HELİKOPTERLE GELDİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı’nda düzenlenen Büyük Filistin Mitingine katılmak üzere helikopterle alana geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan helikopter bir süre kalabalık üzerinde tur attıktan sonra miting alanına iniş yaptı.

CUMHUR İTTİFAKI DA KATILDI
Erdoğan miting alanına gelmeden kısa süre önce Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal vatandaşları el sallayarak selamladı.

28 Eki 2023 - 17:28 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Oluşum Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Oluşum Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Oluşum Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Oluşum Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.