1. HABERLERİ

  2. Gaziantep-Kilis Tabip Odası: 5 dakikada hekimlik yapılmaz
Gaziantep-Kilis Tabip Odası: 5 dakikada hekimlik yapılmaz

Gaziantep-Kilis Tabip Odası: 5 dakikada hekimlik yapılmaz

Gaziantep-Kilis Tabip Odası, Sağlık Bakanlığı'nın randevu aralıklarını 5 dakika ile sınırlandırmasına tepki gösterdi.

A+A-

Kamu hastanelerinde, Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ndeki (MHRS) randevu aralığının 5 dakikaya düşürülmesi hekimlerin tepkisine neden oldu. Bu kadar kısa sürede hastaların fizik muayene, tanı ve tedavinin aksamasının kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Salgın nedeniyle konan istifa yasağının kaldırılmasıyla kamu hastanelerinde çalışan pek çok hekim ya istifa etti ya da emekli olmayı tercih etti. Bazıları özel sektöre geçerken, genç olanlar mesleklerini yurt dışında sürdürmenin yolunu arıyor.

Hekim sayısındaki azalma ve başka bazı faktörlerin etkisiyle hastaların randevu almakta zorlanması, şikayetlerin artması üzerine Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) randevularındaki aralığın da 5 dakikaya indirilmesi gündeme geldi.

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve ALO 182 üzerinden çeşitli branşlardan randevu almakta zorlanan vatandaşlar, büyük bir mağduriyet yaşıyor. Vatandaşlar, bazı hastanelerde ve bölümlerde aylar sonrasına bile randevu almakta zorluk çekiyor.

Sağlık Bakanlığı ise vatandaşların hastanelerde yaşadığı sıkıntıya çözüm olarak randevu aralıklarını 5 dakikaya düşürdü. Ancak bakanlığın söz konusu çözümü, sağlık sendikalarından ve odaları, hekim ve sağlık çalışanlarının tepkisine yol açtı.

Türkiye Tabipler Birliği (TTB), hastaya ayrılan 5 dakikalık muayene süresine sert bir tepki göstererek Sağlık Bakanlığı';na bir yazı gönderdi.

Randevu aralıklarını 5 dakika ile sınırlandırmasına tepki gösterilen açıklamada, 5 dakikalık bir sürenin yeterli olmayacağı, özen eksikliği ve tıbbi uygulama hatalarına yol açacağına dikkat çekildi.

Gaziantep-Kilis Tabip Odası da konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, 5 dakikalık sürenin muayene ve tıbbi uygulamada hatalara yol açarak hekim ve hasta arasında sorunlara neden olacağını vurguladı.

Yıllardır sağlıkta “dönüşüm programı” adı altında yürütülen politikaların, hastaneleri ticarethaneye ve hastaları da müşteriye dönüştürdüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Sağlık Bakanlığı, sağlık hizmetlerinde niteliği değil niceliği önceleyen politikalarında ısrara devam etmektedir. Bu anlayışla yönetilen sağlık sistemi toplumun nitelikli sağlık hizmeti alma hakkını ve hekimlik değerlerini yok saymaktadır.” denildi.

“Halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olunmaktadır”

Birçok ülkede bir hastaya ayrılması gereken muayene süresinin en az 20 dakika olarak kabul edildiği belirtilen açıklamada, “Ülkemizde birçok hastanede bu süre 5 dakikaya düşürülerek hekimlere günlük yaklaşık 100 hasta randevusu dayatılmaktadır. Bu randevular, hekimin isteği ve bilgisi dışında MHRS sistemi üzerinden açılmakta, hekimin hastasına yeterli zaman ayırmasına, halkın nitelikli sağlık hizmeti almasına engel olmaktadır. Hekimlere performans baskısıyla daha çok muayene ve işlem dayatması yapılarak mesleki özerkliğimize müdahale, halkın sağlığı tehdit edilmekte,  sağlıkta şiddete zemin hazırlanmaktadır.” ifadeleri yer aldı.

“Bu uygulamalardan vazgeçilmelidir”

Hastaların tedavi edilmesi için 5 dakikalık sürenin yeterli olmayacağı belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Hastalıkların tanısını koyabilmek için ilk ve en önemli adım ayrıntılı bir öykü almaktır. Dayatılan 5 dakikada ne kişinin yakınmasını anlayabilmek ne de yeterli muayenesini yapabilmek mümkün değildir. Tıbbi sekreter olmadan çalışmak zorunda bırakılan hekimler tıbbi kayıtların tutulmasında zorluklar yaşayacak, sonraki süreçte yaşanacak en ufak olumsuz gelişmede hekimi zor duruma sokacaktır. Sağlık Bakanlığı ve hastane idarecileri unutmamalıdır ki malpraktis bireysel değil sistemsel bir sorundur ve bu dayatma ile hastaların sağlığına yansıyacak olumsuzlukların sorumluluğu kendilerindedir. Muayene için yeterli zaman tanımamak, hekim hasta ilişkisini birkaç dakikaya sığdırmak; hekimlik meslek etiği ilkelerimiz açısından kabul edilemez ve mesleki özerkliğimize yönelik bilinçli bir saldırıdır. Bu uygulama daha çok istifa, daha çok hekim göçü, daha çok hastalık, daha çok sağlıksızlık, daha çok sağlıkta şiddet getirir. Halk sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eden bu uygulamalardan hızla vazgeçilmelidir.”

“Hekimler köle hastalar müşteri değildir”

“Sağlık 5 dakikaya sığmaz” denilen açıklamada, “Topluma çağrımızdır; dün olduğu gibi bugün de nitelikli sağlık hizmeti taleplerimizde ısrarcıyız ve hekimlik yapmak istiyoruz. Hem hekimlerin hem de toplumun sağlık hakkı için bu uygulamalara itirazı birlikte yükseltelim. Hekimler köle, hastalar müşteri değildir. Sağlıklı yaşam hakkımızdan vazgeçmeyelim.” çağrısında bulunuldu. (İLKHA)

Önceki ve Sonraki Haberler