1. HABERLERİ

  2. ARAÇ MUAYENE ÇİLESİ
ARAÇ MUAYENE ÇİLESİ

ARAÇ MUAYENE ÇİLESİ

Halk arasında kısaca “Yapılandırma” olarak bilinen, ‘Kamuya Ait Borçların Yapılandırılmasına İlişkin Kanun’dan yararlanmak için son başvuru tarihi yaklaştıkça, önemli sorunlar da baş göstermeye başladı. Örneğin ‘Araç Muayene İstasyonları’ndaki yoğunluk vatandaşı canından bezdiriyor ve değişik çözümler aramaya itiyor. Gaziantep gibi büyük şehirlerde yakın tarihlere muayene randevusu alamayan sürücüler, civardaki araç yoğunluğu daha az şehirlere giderek muayenelerini oralarda yaptırmayı tercih ediyorlar.

A+A-

Sona yaklaştıkça yoğunluk artıyor

Kamuya borçların yapılandırılmasına ilişkin ilk taksiti ödemesi tarihi yaklaştı. Gelir Vergisi, kurumlar vergisi, KDV, MTV, ÖTV, tüm idari para cezaları, KYK borçları, Hazine alacaklarını kapsayan vergi borçları için yapılandırma tarihi 30 Eylül’de doluyor.
Ülkemizdeki yasalara göre trafik cezası ya da Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu olan araçlara muayene yapılamıyor. Cezası ya da MTV borcu olan çok sayıda vatandaş, süresi geçtiği halde araç muayenesini yaptırmadı ya da yaptıramadı. Yapılandırma yasasının sunduğu imkanlarla borçlarını taksitlendiren sürücüler, araç muayenelerini yaptırmak için TÜVTÜRK istasyonlarına akın ettiler. Bu yoğun talebin üstüne bir de normal zamanda muayenesini yaptırmak isteyen ve yapılandırma ile alakası bulunmayan sürücüler eklendi.
OLUŞUM Gazetesi Haber Merkezi’ne gelen pek çok şikayete göre vatandaşlar, “muayene istasyonlarına kapasitelerinin üzerinde bir yük bindiğini ve istasyonların özellikle büyük şehirlerde talepleri zamanında karşılama ihtimallerinin kalmadığını” düşünüyor.
 
Vatandaş çözümü çevre şehirlerde arıyor
Yapılandırmadaki avantajları kaçırmak istemeyen vatandaşlar muayene istasyonlarına akın edince, istasyon yönetimleri mecburen ileri tarihlere randevu vermeye başladı.
Şu an Gaziantep’te iki haftadan önce araç muayene randevusu almak mümkün değil. Durum böyle olunca da iki önemli sorun ortaya çıkıyor. Yapılandırmayı kaçırmak istemeyen sürücüler ve normal muayene süresini geçirerek cezaya düşmek istemeye sürücüler.
 
Bu durumda vatandaşlar zaman kaybını göze alıp çareyi çevre kentlerde arıyorlar. Araç sayısı az olduğu için iş yükü fazla olmayan Nizip, Kilis ve Kahramanmaraş gibi kentlerdeki muayene istasyonları da Gaziantep plakalı araçlarla dolup taşıyor. Sürücüler yapılandırmayı kaçırmak ya da cezaya düşmektense, bir günlerini harcayıp muayene işini başka şehirlerde yapmayı göze alıyorlar. Bu durum ise hem zaman hem de gereksiz yakıt kaybı olarak milli servete zarar veriyor.
 
Çözüm Basit
Vatandaşlar şehir dışında çözüm ararken bir yandan da kendilerince önerilerde bulunuyorlar. Bu önerilerden ilki “Yapılandırma nedeniyle yoğunluk yaratan sürücülerin istasyonlardaki ünitelerden yalnızca bir kısmına alınması. Örneğin bir istasyonda 10 muayene ünitesi varsa, bunlardan 3 tanesinin yapılandırmadan gelenlere, 7 tanesinin ise muayenesini zamanında yaptıranlara ayrılması.”
Diğer öneri ise “Yapılandırmadan gelenlere öncelik tanınması ancak, muayenesini gününde yaptırmak isteyenlere bir kereye mahsus ek süre verilmesi ve bu sürenin de yapılandırmanın son gününden sonra olması. Böylece yapılandırmadan gelen yoğun talep temizlendikten sonra istasyonlar hızlıca rutinine dönebilir.”
 
Sonuç

Vatandaşların bu önerileri dikkate alınır mı bilinmez. Ancak muayene çilesi ve seyahati 30 Eylül tarihinden önce bitecek gibi görünmüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler