1. HABERLERİ

  2. İYİ Parti Heyeti Nizip Ticaret Odasını Ziyaret Etti
İYİ Parti Heyeti Nizip Ticaret Odasını Ziyaret Etti

İYİ Parti Heyeti Nizip Ticaret Odasını Ziyaret Etti

İYİ Parti Gaziantep İl ve Nizip ilçe yönetim kurulu üyeleri Nizip Ticaret Odası (NTO)’ nı ziyaret etti.

A+A-

NTO Meclis Başkanı Bekir Karabacak, NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt ve NTO yönetim kurulu ve meclis üyeleri tarafından karşılanan ve aralarında 21. dönem Gaziantep Milletvekili Mehmet Ay, İYİ Parti Nizip İlçe Başkanı Mehmet Hayri Yılmaz, İYİ Parti Gaziantep İl ve Nizip İlçe yönetim kurulu üyelerinin de bulunduğu heyet ile görüş alışverişinde bulunuldu.

Gerçekleşen ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt “ NTO olarak sadece asli görevlerimizi yerine getirmeyi değil, sanayicimizin ve tacirimizin sorunlarına da çözüm bulmaya çalışıyoruz.” Dedi.

Nizip’in faydasına olan her türlü işte ellerini taşın altına koyduklarını belirten NTO Başkanı Özyurt sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Üyelerimizin sorunları için kamuoyu oluşturmak sorunları gerekli yerlere iletmek, siyasi parti temsilcileri ile diyalog halinde olup onlarla fikir alışverişinde bulunmak gerektiğinde şehrimizin faydasına olan işlerde üzerimize vazife olsun olmasın Nizip Ticaret Odası kurulduğundan belli elimizi taşın altına koymaktan kaçınmadık ve bundan sonra da kaçınmayacağız. Şehrimizin marka değerlerini arttırmak ve ürünlerimizi öne çıkmak için bir takım çalışmalar yapmaktayız. Biz Nizip Sabunu’nun, Nizip Zeytinyağı’nın ve Nizip Patlıcanı’nın coğrafi işaretini Nizip Ticaret Odası adına tescil ettirdik. Nizip Ticaret Borsası da Nizip Nanesi’nin coğrafi işaretini tescil ettirmiştir. Ürünlerimizin marka değerlerini artırma yönünde çalışmalarımız da devam etmektedir.

Gümrük Müdürlüğü Nizip Ticaret Odası Bünyesinde Kurulacak

Nizip bir sanayi şehri, ciddi bir şekilde ihracat yapan ve 35 ilden daha fazla ihracat yapan bir ilçedir. Dolayısıyla ilçemizin ihtiyacı olan Gümrük Müdürlüğünün kurulması için çalışmalar başlattık. 105 tane olan ihracatçı firmamız 200 milyon dolar sadece ihracatımız, ithalat ile birlikte bu rakam 400 milyon doları bulmaktadır. Çünkü Nizip sadece kendi içinde değil bu bölgenin tamamına hitap etmektedir. Nizip Ticaret Odası bünyesinde Nizip’te Gümrük Müdürlüğü’nün kurulması ile ilgili karar çıkmıştır. İlçemize ve bölgemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu gelişme ile birlikte biz Nizip için 2023 yılına kadar 500 milyon dolarlık bir ihracat hedefi koyduk İlçemize gümrük müdürlüğü kurulması ile birlikte inşallah bu hedefimize ulaşacağımızı umuyorum.

Suriyeliler İlçemizde Sorunlar Oluşturuyor

Suriyeliler ülkemize misafir olarak geldi ancak daha sonra bir toplulaşma bir gruplaşma içerisine girdiler. Bu nedenle bu durumun artık ülkemize bir faydasının olmadığını alışverişlerini kendi aralarında yaptıklarını ve ekonomik olarak ülkemize bir katkı sağlamadıklarını gözlemliyoruz. Suriyeliler bazı avantajları da var kendilerine göre el sanatlarında özellikle ayakkabıcılıkta plastikçilik ve bazı tatlı çeşitlerinde bize karşı bir üstünlükleri de var. Şimdi son zamanlarda ticaret odası kayıtlarına baktığımız zaman üçte birini Suriyeliler oluşturmaktadır. Bu durum biraz ticaretimize de mani olmakta yani bizim insanlarımızın zenginleşmesine engel olmaktadır. Çünkü bu insanlar iş yerlerinde kendi vatandaşlarını kayıt dışı çalıştırmaktadırlar. Biz diyoruz ki şartlar eşit olsun aynı sahada top oynayalım haksız rekabet koşullarında mücadele etmek zorunda kalmayalım. Türkiye’de doğan Suriyeli sayısı bir milyon yüz bini bulmuştur. Bu rakam bizim sosyal yapımızı bozabilecek bir rakamdır.  Onlar bizim misafirimiz ancak misafirliğinde bir zamanı var. Bu şehre katkısı olmayan insanların ülkelerine dönmelerini gerektiğini düşünüyoruz.

Kuraklık Bölgemizi Ciddi Şekilde Etkiliyor

Kuraklık dünyanın sorunu ancak bizim Türkiye';nin bulunduğu coğrafyayı daha çok etkilemektedir. Daha önceki yıllarda Nizip’te sayabileceğimiz birçok su pınarı bulunmaktaydı bunların hepsi şuan yok olmuş durumda. Bu kuraklık sorununu aşmak için yanı başımızda Fırat nehri akmaktadır. Bu değerli su kaynağımızı bir an önce kullanarak topraklarımızı su ile buluşturarak ekonomimize katkı sağlamalıyız. Bölgemizde doğalgaz ve elektrik şirketleri son zamanlarda sadece fatura tahsil eden kurum haline gelerek yatırım yapmaz hale gelmiştir. İlçemizin batı bölgesinde doğalgaz hattı bulunmamaktadır. Nizip’in sekili bölgesinde 2. Organize sanayinin kurulmasını planlamaktayız, bu bölgenin alt yapısının oluşması gerekiyor. Kömür ve çeşitli yakıtlarla dünyayı yeterince kirlettik bu konuya da bir çözüm bulunmasını bekliyoruz.

Verdiği bilgiler için NTO Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Özyurt’a teşekkür eden 21. Dönem Gaziantep Milletvekili Mehmet Ay şunları ifade etti: “İlettiğiniz bu sorunlar ülkeyi idare eden veya idare etmeye talipli olan siyasilerimizin en öncelikli konularıdır. Bundan sonraki dönemlerde Nizip’e ne katkılar sağlayabiliriz? Nizip';in gerek merkezinde, gerek beldelerinde gerekse köy mahallelerinde yaşayan insanlarımıza daha ne güzellikler ne katkılar sunabiliriz? Bu tür sorunları konuşacağız. Nizip bizim ilçelerimiz içerisinde sanayi altyapısı olan en öncelikli ilçemizdir. Ben de uzun yıllardır Nizip';in kalkınması için katkı sağlamaya çalıştık bundan sonra da gereken desteği vereceğiz.” şeklinde konuştu.  

Önceki ve Sonraki Haberler