1. HABERLERİ

  2. GAZİANTEP ÇARPIK YAPILAŞMANIN BAŞKENTİ OLDU
GAZİANTEP ÇARPIK YAPILAŞMANIN BAŞKENTİ OLDU

GAZİANTEP ÇARPIK YAPILAŞMANIN BAŞKENTİ OLDU

CHP Gaziantep Milletvekili Op. Dr. Bayram Yılmazkaya, Şahinbey ilçesi Çağdaş Mahallesi’nde yapımı yeni tamamlanmış 5 katlı bir binanın çökmesi nedeni ile yaptığı açıklamada sert ifadelere yer verdi. Yılmazkaya, Gaziantep’i “Çarpık yapılaşmanın başkenti” ilan etti.

A+A-

Göz yumulan kaçak ve plan dışı yapılaşmaya dikkat çeken Yılmazkaya,

"Çarpık yapılaşmanın başkenti olan Gaziantep’te, Belediye’nin göz yumduğu kaçak bina çökmüştür. Bu bina ile birlikte belediyelerin imar plan, politika ve denetleme mekanizmaları da çökmüştür. Daha önce yine Şahinbey ilçemizde yaşanan ve merhum Korkut Küçükcan’ın hakkın rahmetine kavuştuğu olayı hatırlatarak hafızalarınızı tazelemek isterim. Henüz bu olayın bile davası sonuçlanmamışken, aynı yerel yönetim biriminin sorumluluk alanında meydana gelen bu ikinci olay, belediye yetkililerinin ne kadar sorumsuz davrandığının bir göstergesi değildir de nedir? 5 katlı yeni bir binanın çökmesi, insanların hayatlarını direkt olarak ilgilendiren inşaat sektöründe işlerin ne kadar kontrolsüz, denetimsiz ve başıboş yürüdüğünün resmi olmuştur. Binaların güvenliği ve güvencesi tamamen müteahhitlerin insaf ve izanına kalmıştır. Beş parmağın hepsi bir olmuyor. Gaziantep’in gururu olan inşaat sektörümüzde maalesef nadir de olsa böyle sorumsuz insanlar çıkıp bütün sektörün adını lekeleyebiliyor. Buna müsaade etmemek de elbette ki belediyelerin işidir.” şeklinde konuştu.

SORUMLU KİMSE HESAP VERSİN

Sorumluların mutlaka hesap vermesi gerektiğini ve bu olayda sorumluluğun sadece müteahhit olmadığını, denetlemekle yükümlü olan kişi ve kurumların da hesap vermesi gerektiğini ifade eden Yılmazkaya, sözlerini şu şekilde sürdürdü. “Şahinbey ilçesi Çağdaş Mahallesi’nde yapımı yeni tamamlanmış ruhsatsız ve kaçak olan 5 katlı bir binanın çökmesinden kimler sorumlu? Bu binanın ihmaller ve suiistimaller sonucu ruhsatsız ve kaçak yapılmasına göz yumduğu iddia edilen Şahinbey Belediyesi mi? CİMER’e yapılan tüm şikayetlere rağmen bu konuyla ilgili hiçbir işlem yapılmamasından dolayı Cumhurbaşkanlığı mı? Ya da Cumhurbaşkanlığı ve Şahinbey Belediyesine yapılan tüm şikayetlere rağmen bu binayı ruhsatsız ve kaçak yapabilecek bağlantıları olan kişi mi? Sorumlu kim ya da kimlerse belirlensin ve hesabı sorulsun!”

ÇAĞDAŞ MAHALLESİ BÖYLE YAPILARLA DOLU

Çağdaş Mahallesi’nde belediyeye yakın kişilerin, yıkılan bina gibi, bodrum zemin kattan ibaret yapıları alıp üzerine kat çıktığını belirten Yılmazkaya, “Belediyeye ve CİMER’e yapılan bütün şikayetlere rağmen temeli bodrum ve zemin kattan ibaret olan yapının üzerine 4 kaçak kat çıkılıp dar gelirli vatandaşlara satılması Gaziantep’te insan hayatına verilen önemi bir kez daha ortaya koydu.

Belediyeye yakın kişiler tarafından bodrum ve zemin kattan ibaret olan bu yapıların alınıp üzerine kaçak katlar çıkıldığı bu tip binalar, Şahinbey Belediyesi sınırlarındaki Çağdaş Mahallesi’nin büyük bir bölümünü oluşturmakta.  

Çağdaş Mahallesinde ruhsatsız ve kaçak olan bunca binaya belediyenin göz yumması, elektriğini, suyunu, telefonunu, internetini, doğalgazını bağlaması birçok soru işaretini de beraberinde getirmektedir.” dedi.

CAN KAYBI OLMAMASI TEK TESELLİMİZ

Can kaybı yaşanmamasının bu alaydaki tek teselli edici yan olduğunu ifade eden Yılmazkaya, Şahinbey Belediyesi’nin denetleme ve denetimin gereğini yerine getirme sorumluluğunu ihmal ettiği için vatandaşların maddi kayıplarını bir an önce gidermesi gerektiğini söylerken de;

“Bu kaçak ve ruhsatsız yapının bugüne kadar neden yıkılmadığı ve bu sürece kadar nasıl göz yumulduğu gibi önemli detayların savcılık tarafından incelenerek sorumluların biran önce adalet önüne çıkarılması gerek.

Konunun uzmanı olan mimar ve mühendislerin tabiriyle; bu tip kaçak ve ruhsatsız binalarda oturan insanların diri diri mezara konulması gibi bir durum söz konusu.

Bu nedenlerden ötür, kaçak ve ruhsatsız olan bu yapıların içinde oturan vatandaşlarımız mağdur edilmeden biran önce bu dayanıksız yığma binaların yıkılarak yerlerine kentsel dönüşüm çalışmalarıyla, buralarda oturan insanlara depreme dayanıklı sağlam binaların yapılması şart.

Öncelikle yaşanan bu faciada can kaybının olmaması en büyük tesellimiz.

Çöken binanın çevresindeki iki binada ve yakınında park halindeki araçlarda oluşan maddi hasarların, vatandaşlarımız mağdur edilmeden Şahinbey Belediyesi tarafından biran önce karşılanmasını bekliyoruz. Çünkü belediye, denetim ve denetim sonucunda tespit edilen hataların giderilmesi görevini yerine getirmemiştir" ifadelerini kullandı.

 HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler