1. HABERLERİ

  2. BAYRAM HERKESE GELMİYOR….
BAYRAM HERKESE GELMİYOR….

BAYRAM HERKESE GELMİYOR….

Artan hayat pahalılığı ve işsizlik nedeniyle bir çok vatandaşın evine bayram gelmiyor.Çarşı pazar gezip bir kilo şeker bile alamadan evine dönen vatandaşlar için bayram, bir anlam ifade etmiyor, tam tersine üzüntü veriyor. Kapısının çalınıp bir parça et getirilmesini beklemekten başka çaresi olmayan bu insanlar için bayram yine hüzünlü ve neşesiz geçecek.

A+A-

Hayat pahalılığı ve işsizlik, bir çok vatandaşın Kurban Bayramına hüzünlü ve ezik girmesine neden olacak. Çarşı ve pazarları dolaşıp bir kilo şeker bile alamadan evine dönen vatandaşlar,  bayramda kapısının çalınıp bir parça et getirilmesini  hüzünlü bir şekilde bekleyecek.

BAYRAM GELMİŞ NEYİMİZE

Gaziantep’te ekonomik sıkıntı yüzünden kurban kesemeyecek olan bir çok vatandaş, komşularından ve diğer çevrelerden bir parça et gelmesini bekleyecek. Bu durumun kendilerini çok üzdüğünü alnatan vatandaşlar ‘’Aylardır iş bulamıyoruz. Hayat zaten pahalı. Bırakın kurban kesmeyi eve  bayram şekeri alacak paramız bile yok.Bayram gelmiş bizim neyimize. Bayram bize bir anlam ifade etmiyor. Bayram parası olanlar için mutluluk ve tatil anlamında. Ben evime bırakın kurban almayı ekmek bile almaya zorlanıyorum. Pazarın yolunu bile unuttuk’’ diye konuştular.

KURBAN KESMEK BİZİM İÇİN HAYAL

Bazı vatandaşlarda aldıkları 3 bin liranın altındaki asgari ücretin ancak br kurban parası ettiğini belirterek ‘’Bir aylık maaşımız kurbana verirsek o ay ne yiyip içeceğiz. Telefon, elektrik , su ve diğer sabit giderlerimizi kim karşılayacak. Bugün aylık 500-600 lira elektrik su ve telefon gibi sabit giderimiz var.Ev kirası hariç. Bu maaş bizim kuru ekmek yememize bile yetmiyor. Kurban alıp kesmek bizim için bir hayal. Zaten hep hayal kurarak yaşıyoruz. Hayal kurmaya alıştık’’ diye konuştular.

KESİLDİKTEN SONRA DERİN DONDURUCUDAKİ YERİNİ ALIYOR

Kurban kesmeni kendilerine farz olmadığını belirten bazı vatandaşlarda ‘’Dinimizde kurban kesmek, fakirlere farz değildir. Zaten  kurban kesenlerin bir çoğuda kestiği kurbanın tamamını derin dondurucuya koyup 5-6 ay yiyor. Oysa kurban, dağıtılmak için kesilir. Bu kadar pahalı oluncada dağıtmak yerine derin donduruculardaki yerini alıyor.Bu anlamda da kurban kesmek ibadet oluyor mu acaba’’ diye konuştular.

HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler