1. HABERLERİ

  2. PANDEMİNİN SONUNU AŞI GETİRECEK
PANDEMİNİN SONUNU AŞI GETİRECEK

PANDEMİNİN SONUNU AŞI GETİRECEK

Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, salgının sonunu aşının getireceğini söyledi. Kentte şimdiye kadar Delta varyantının görülmediğini aktaran Tiryaki, “Aşıdan başka çözüm yok” şeklinde konuşurken Kurban Bayramı’nda da maske mesafe ve temizlik kurallarına uyulmasını istedi

A+A-

Sağlık Bakanlığının talimatıyla ülke genelinde 1 Temmuz’da başlayan 3’üncü doz hatırlatma aşılamaları Gaziantep’te de sürüyor. Gaziantep İl Sağlık Müdürü Dr. Ümit Mutlu Tiryaki 3’üncü doz aşısını yaptırdı. Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Mücahitler Ek Bina’da 3’üncü doz aşısını yaptıran Ümit Mutlu Tiryaki vatandaşları aşı yaptırmaya davet etti.Aşının ardından bir açıklama yapan Dr. Tiryaki, Gaziantep’te şimdiye kadar Delta varyantının görülmediğini ifade ederek, “Delta varyantına karşı en etkili aşı da Biontech';tir. Bu yüzden insanlarımız hiç çekinmeden gelip aşılarını yaptırsın” dedi.

AŞIDAN BAŞKA ÇÖZÜM YOK

Türkiye’yi ve dünyayı kasıp kavuran bir pandemi sürecinden geçildiğini aktaran Dr. Tiryaki, pandemide 1,5 yılın devirildiğini söyledi. Pandeminin sonuna yaklaşıldığını ve tünelin ucundaki ışığın görünmeye başladığını dile getiren Tiryaki, “Salgının sonunu getirecek olan aşıdır. İlk ve ikinci doz aşımızı yaptırmıştık. Bugün de 3’üncü doz aşımız için buradayız. Bunu neden yaptırıyoruz. Çünkü bunun başka bir çözümünün olmadığını bildiğimiz için yaptırıyoruz. Aşıdan başka çözüm yok. Şu ana kadar bu hastalık için özel bir ilaç üretilmedi” dedi.

“GAZİANTEP’TE DELTA VARYANTI GÖRÜLMEDİ”

Biontech aşısını hatırlatma dozu olarak yaptırdığını paylaşan Tiryaki, “Vatandaşlarımıza da tavsiye ediyoruz. Günlük 50 bin doz aşı yapma kapasitemiz var ama şu an 15 bin doz aşı yapıyoruz. Aşıda sıkıntımız yok. İl olarak 1 milyon 50 bin doz aşı yaptık. Şu ana kadar yapılan sekans çalışmalarında ilimizde Delta varyantına rastlanmadı. Şu an Türkiye’de görülen en çok vaka İngiltere varyantıdır. İngiltere mutasyonunun sayısı gitgide azalıyor. Azalması demek yeni bir varyant demek. Bu da tahminimce Delta varyantı olacak. Şu an olmaması olmayacağı anlamına gelmiyor. Delta varyantına karşı en etkili aşı da Biontech';tir. Bu yüzden insanlarımız hiç çekinmeden gelip aşılarını yaptırsın” ifadelerini kullandı.

HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler