1. HABERLERİ

  2. ‘’GAZİANTEP DÜNYAYA ÖRNEK BİR KENT’’
‘’GAZİANTEP DÜNYAYA ÖRNEK BİR KENT’’

‘’GAZİANTEP DÜNYAYA ÖRNEK BİR KENT’’

Partisinin düzenlediği bir dizi etkinliklere katılmak üzere Gaziantep’e gelen Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek gündemi değerlendirdi. Babacan ‘Gaziantep, Suriyelilere kapılarını ve sofralarını açan, insani değerler açısıyla da dünyaya örnek bir kent’’ dedi.

A+A-

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ı  Gazeteciler Cemiyetinde  ağırlamaktan mutluk duyduklarını belirterek, siyaset ateşinin  her geçen gün alevlendiğini söyledi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA Partisi) Genel Başkanı Ali Babacan, Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret ederek, başkan İbrahim Ay ve  basın mensuplarına, Gaziantep ve ülke gündemi hakkında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

SİYASET ALEVLENİYOR

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay, toplantıda yaptığı konuşmada cemiyetin  çalışmalarından bahsederken, Gaziantep hakkında da çeşitli bilgiler verdi. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nin Güneydoğu’da önemli bir sivil toplum kuruluşu olduğunu belirterek ‘’Gaziantep İpekyolu üzerinde bulunan önemli bir kenttir. Gerek tarihi, gerek turizmi gerekse üretim ve ihracatıyla önemli bir vizyona  sahiptir.  Gaziantep,  son günlerde parti genel başkanlarının ve bakanların sık sık ziyaret ettiği önemli bir kent oldu. Bu Gaziantep’in önemli  bir konjektöre sahip olduğunu açıkça göstermektedir. Siyaset her geçen gün alevleniyor, Hızlanıyor. ’’ Dedi.

ÇOK GÜZEL BİR PLATFORM

Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nden övgü  ile bahseden Babacan ‘’Avrupa ülkelerinde pek çok güzel  platformlarda gazetecilerle buluştum. Gaziantep’te de böyle bir güzel platform olması beni mutlu etti. Böyle güzel bir platform açıkçası beklemiyordum.  Emeği geçen başta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’a ve basın mensuplarımıza  teşekkür ediyorum’’ dedi. Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nden övgü  ile bahseden Babacan ‘’Avrupa ülkelerinde pek çok güzel  platformlarda gazetecilerle buluştum. Gaziantep’te de böyle bir güzel platform olması beni mutlu etti. Böyle güzel bir platform açıkçası beklemiyordum.  Emeği geçen başta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Ay’a ve basın mensuplarımıza  teşekkür ediyorum’’ dedi  Babacan, “Öncelikle bugün bizleri Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’nde ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum. Bu benim Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti’ne ilk gelişim. Daha önce farklı vesilelerle Gaziantep basınıyla bir araya gelmiştik ama böyle bir yapılanma içerisinde olmanız ve güzel bir mekanda Gaziantep’e gelenleri ağırlamanız gerçekten çok güzel bir format. Başta değerli başkan olmak üzere tüm Gaziantep Gazeteciler Cemiyeti mensuplarına teşekkür ediyorum. Biz yurt dışı programlarına gittiğimiz ülkelerde böyle yapılar var, genelde cemiyetleri ziyaret ederek verimli ve güzel toplantılar yapardık.” dedi.

 

GAZİANTEP HAK EDİYOR

Gaziantep bizim için çok önemli, çok çalışkan bir şehir diyen DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,  ‘’Gaziantep tarihi, kültürel zenginlikleri  aynı zamanda tarımı ve sanayisi ile ihracatı ile gerçekten çok güzel ve aynı zamanda çok başarılı bir şehir.  Avrupa yatırım ve yeniden yapılandırma bankası, Avrupa konseyinin önemli girişimlerinden bir tanesidir.  Türkiye’ye ofis açmak istediklerinde bana hangi şehre ofis açalım diye sormuşlardı.    Bende o zaman, Türkiye çok büyük bir ülke, bir ofisle yetinmeniz yanlış olur.  Geniş  bir coğrafya, sizde biraz müşterilerinizin ayağına gitmeniz lazım dedim. Ardından onlarda bunun üzerine bana peki ne yapalım? Diye soru sordular. Bende o zaman bir Ankara’ya açacaksınız kamu projeleri için, iki İstanbul’a açacaksınız geleneksel özel sektör projeler için, üç ise Gaziantep’e açacaksınız.  Asıl büyüyen ve kalkınan ülkenin somut tezayürü Gaziantep olduğu için. Çünkü Gaziantep hak ediyor. ‘’ dedi.

DÜNYAYA ÖRNEK BİR KENT

Gaziantep’in dünyaya örnek bir kent olduğunu belirten Babacan ‘’Özellikle son yıllarda Suriye’den gelen Suriyeli vatandaşlara kapılarını açmak, sofralarını açmak gerçek anlamda Gaziantep’i insani değerler bakış açıyla dünyaya örnek göstereceği  bir şehir halini alıyor. Özellikle Suriyeliler konusunda Gaziantep’in top yekün gösterdiği olgunluk, her türlü takdirin üzerinde. ‘’ dedi.

BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK

Burada olduğumuz için çok mutluyuz, en son 8 ay önce il kongrelerimiz için gelmiştik. O günlerde bir acelemiz vardı. Bir an önce 41 ili tamamlamak istiyorduk ki seçimlere girmeye hak kazanmak için. O zaman söz vermiştik inşallah tekrar Gaziantep’e geliriz ve bugün Şahinbey ve Şehitkamil ilimizin kongrelerini başarıyla tamamlandık. Iki ayrı ilçenin kongresini eş zamanlı olarak gerçekleştirdik.  Bu da bir ilk.. Zaten nerde zor ve imkansız olaylar  varsa Gaziantep’te oluyor.  Gaziantep zoru başarıyor.’’ Dedi.

DÖKÜMANLARINI YAYINLIYORUZ

Teşkilatlanmanın yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Babacan,  “Şuanda Türkiye’de 973 ilçe  var. Bunun 650’sinde ilçe başkanlarımız mevcut. Hızlı bir şekilde Türkiye’nin dört bir yanında örgütlenmeye devam ediyoruz. Ayrıca  ülkemizin yarınları ile ilgili hazırlıklar yapıyoruz.  İlk defa bir siyasi parti ne yapacaklarının dokümanlarını yayınlıyor.  Yaptığımız kongreler sayesinde bir yandan vatandaşlarımızı dinliyoruz bir yandan da deva partisinin projelerini anlatıyoruz. Bizler yeni bir siyasi kimlik inşaa ediyoruz. Deva Partisi çatısı altında,  ülkemizin yarınlarına damgasını vuracak yeni bir nesil yetişiyor. Biz deva partisinin kadrosu ile gurur duyuyoruz.“ dedi.  HER TÜRLÜ TAKDİRİN ÜZERİNDE

Gaziantep';in Türkiye';nin göz bebeği olduğunu belirten Babacan, “Gaziantep çok çalışkan bir şehir, tarihi, kültürü, kültürel zenginlikleri ile ama aynı zamanda tarımıyla, sanayisiyle ihracatıyla nereden baksak gerçekten çok güzel bir şehrimiz, aynı zamanda çok başarılı ve çok çalışkan bir şehrimiz. Bu kadar organize sanayi bölgeleri ile çok canlı sosyal hayatı ile gerçekten çok takdir ettiğimiz bir şehir. Özellikle bu son yıllarda Suriye';den gelen Suriyeliye kollarını, kapılarını, sofralarını, iş yerlerini açmak gerçekten Gaziantep';in hem misafirperverliğini hem de insani değerlere bakış açısından da gerçekten dünyaya örnek gösterilecek bir tutumdur..” diye konuştu.

YEREL BASINA YAPILAN KESİNTİYE TEPKİ

Bir gazetecinin Cumhurbaşkanlığı tarafından yayımlanan tasarruf tedbirleri genelgesi kapsamında yerel basının ekonomik kaynaklarına yapılan kesintilerini sorması üzerine Babacan, söz konusu kesintilerin ve tedbirin yerel basına vurulmuş bir darbe olarak nitelendirerek şunları söyledi:“Cumhurbaşkanlığının her türlü harcamasını tasarruf tedbirinin dışına alıp tasarrufu yerel basını zora sokacak adımlarda aramayı çok halis niyetli bir yaklaşım olarak görmedim. Yanlışlıkla olduysa hemen düzeltilebilir, tek imza ile hemen bu akşam basının tasarruf genelgesi dışında tutulduğu belirtilir ve bir imza ile bu sorun bitirilir. Ama bu ısrarla devam ediyorsa halis niyetli olup olmadığı ile ilgili kuşkumuz var.”

Konuşmaların ardından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 

BİR HAK EDİŞİ ÖDEMEMEK İÇİN ÇOK KESİN ŞARTLAR VAR

Babacan bir gazetecinin, “Bazı muhalefet partilerinin, Kanal İstanbul üzerinden, ‘kamu yarına olmayan projelerin müteahhit hakkedişlerini ödemeyiz’ söylemleri hakkında ne düşünüyorsunuz?” Sorusu üzerine:“Devlette devamlılık esastır. Bazı ülkelerde böyle olaylar yaşandı. Ancak, yasal olarak bir hak kedişi ödememek için çok kesin şartlar bulunuyor. Mesela o projeye finansman sağlayan kurumun, bu finansmanın kötüye kullanılacağını bilerek para vermesi gibi. Bir projede ya da özelleştirmede kamu zarara uğramışsa, bunun sebebini ve sebep olanı elbette sorgularız. Ancak öyle parasını ödemiyoruz gibi yaklaşımlar bizce popülist. Dediğim gibi devlette devamlılık esastır.” şeklinde konuştu.

HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler