1. HABERLERİ

  2. Babacan, Gaziantep'ten iktidara seslendi
Babacan, Gaziantep'ten iktidara seslendi

Babacan, Gaziantep'ten iktidara seslendi

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Gaziantep’te partisinin Şehitkamil ve Şahinbey ilçe kongrelerinde konuştu.

A+A-

Yapılan kongrelerde Şahinbey İlçe Başkanlığına Barış Bayhan seçilirken, Şehitkamil İlçe Başkanı ise Murat Demirtaş oldu. Babacan, kongrelerdeki konuşmalarında, hükümetin ekonomi politikaları başta olmak üzere iç ve dış politikalarını, hukuk politikalarını, Kürt meselesi konusundaki tutumunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta sonu yaptığı Diyarbakır ziyaretini ve Türkiye’nin Afganistan’daki askeri varlığını eleştirdi.

Kentteki bir otelde düzenlenen kongrelerde partililere hitap eden Babacan, Şehitkamil ve Şahinbey ilçe teşkilatlarında görev alanları tebrik etti.

“Karar verin; çözüm süreci adli bir vaka mı yoksa başarısızlığı üzen bir tecrübe mi?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretini değerlendiren Babacan, “Diyarbakır’a gelince sahip çıktığı çözüm sürecinin, kendi bilgisi dahilinde yapılan pek çok detayı, bugün bazı davalarda suçlama konusu. Bunu bilmiyor mu? Ama artık bir karar vermeli; çözüm süreci yargılama konusu olan adli bir vaka mı yoksa başarısız olduğu için üzüldüğü bir tecrübe mi? Çözüm sürecini Ankara’da başka, Diyarbakır’da başka değerlendiremezsiniz. ‘Çözüm sürecini biz başlattık, sürecin bazı partnerlerini de cezaevine koyduk’ mu demek istiyor? Çözüm ortaklarının hapiste olduğu bir dönemde, çözüm süreci sayesinde bazıları hapse giderken, yine çözüm süreci sayesinde şu anda Cumhurbaşkanlığı Sarayında olduğunu unutmaması gerekiyor.” dedi.

“Çözüm sürecinde Kürtlerin haklarının pazarlık konusu yapılması hataydı”

Çözüm sürecinin iyi niyetli bir girişim olduğunu belirten Babacan, “Ancak Kürtlerin doğuştan sahip oldukları haklarının tanınmasının bir pazarlık konusu yapılması, al-ver konusu yapılması bir hataydı. Bizler vatandaşlarımızın analarından emdikleri ak süt kadar helal olan bütün hakları koşulsuz, pazarlıksız, müzakeresiz derhal tanıyacağız. Geçmişte yaşanan hiçbir acıya kör, hiçbir feryada sağır kalmayacağız. Bu acıların bir daha yaşanmaması için elimizden geleni yapacağız.” ifadelerini kullandı.

Babacan, Kürt meselesinin varlığını dahi reddeden bu zihniyetin, Kürt meselesini çözmesi mümkün değil. Önce bir sorunu kabul edeceksin. Diyarbakır’a gelince Dicle’nin kenarındaki kuzuyu hatırlıyor, Ankara’ya gidince kurdun yanı başında hepsi buharlaşıyor.” diye konuştu.

“Diyarbakır işkencehanesi hafıza müzesi yapılmalı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Diyarbarkır’a yaptığı ziyaret üzerinden eleştiren Babacan, “Tüm bu ziyaret sırasında söylediği tek yeni konu Diyarbakır Cezaevini kültür merkezi yapmak. Diyarbakır Cezaevi ki gencecik insanlara akla hayale sığmayacak işkencelerin yapıldığı yer. Acının, eziyetin, şiddetin adresi. Bu utanç abidesinden kültür merkezi çıkmaz. Olması gereken; Diyarbakır işkencehanesini hafıza müzesi olarak gözden geçirilmesi ve vatandaşlarımızın yaşadığı acının hafızalardan silinmemesi. Bunlarla yüzleşmemiz gerekir ki herkes ders alsın. Biz Van’da işkence sonucu hayatını kaybeden Servet Turgut’un evini ziyaret ettik. Buna sebep olan yönetim, işkenceye göz yuman yönetim Diyarbakır cezaevini anlayamaz.” şeklinde konuştu.

“Hangi sözünüzün arkasındasınız?”

Kürt meselesi üzerinden de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştiren Babacan, “2005’te ne dediysem arkasındayım’ diyor. 2005’te ne dediğini hatırlatayım ama örneğin 2015’te, 2019’da, 2020’de ne dediğini de bir hatırlayalım. 2005’te ‘Kürt sorunu benim de sorunumdur’ demişti. Hatırlatayım, 2015’te ne dedi: ‘Varsa yoksa Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya?’ 2019’da ise ülkemizin vatandaşı olan Kürtlere ‘Kürdistan’a defolun’ dedi. Daha yeni 2020’de ‘Kürt sorunu yok’ diye de tekrarladı. Sayın Erdoğan, siz hangi sözünüzün arkasındasınız?” diye sordu.

Babacan, “İki buçuk senedir adım atmadığı Diyarbakır ne hikmetse aklına geldi. Sözüm ona milleti dinlemeye Diyarbakır’a geldiğini söylüyor ama sürekli kendisi konuşmuş. Çözüm sürecini başlattığıyla ve bitiren taraf olmadığıyla övünmeye başlamış. Küçük ortak çözüm süreci için ‘ihanet’ demişti ama Erdoğan nasılsa ‘Diyarbakır’da konuşulan Diyarbakır’da kalır’ diye düşündüğünden olsa gerek, rahat rahat konuşmuş. Sayın Erdoğan Diyarbakır’a küçük ortağını, Sayın Bahçeli’yi niçin götürmemiş, niye beraber görüntü vermemiş acaba?” dedi.

Afganistan’dan Türkiye’ye doğru bir göç dalgası olduğunu belirten Babacan, Afganistan’daki iç savaştan kaçanların sınırları aşarak Türkiye’ye geldiğini ifade ederek, “Suriyelilerden sonra birde Afganlar sorunu ülkemizde hızla büyüyor.” diye konuştu.

Hükümetin Suriye politikasını da eleştiren Babacan, hükümetin Suriye’de olayların tarafı ve sorunların bir parçası olduğunu ileri sürdü.

Babacan, Türkiye’nin Suriye’de sorunların parçası yerine çözümlerin parçası olması gerektiğini ifade etti.

“Afganistan’daki askeri varlığımızın Türkiye’ye ne faydası olacak?”

Türkiye’nin her zaman başka ülkelerinin iç meselelerine taraf olduğunu savunan Babacan, “Sayın Erdoğan’a soruyorum; Afganistan’daki askeri varlığımızın Türkiye’ye ne faydası olacak? Bu kararları milletimize sordunuz mu? Dışarıda asker bulundurmanın meşruiyeti TBMM, uluslararası meşruiyeti ise BM Güvenlik Konseyi kararıyla sağlanır. Ortada BM’nin, TBMM’nin bir kararı yok. Allah korusun, bir ana kuzusu Afganistan’da şehit düşerse, ‘Bunu ailesine nasıl anlatırım’ diye acaba Sayın Cumhurbaşkanı düşündü mü? Çıkış planı ne? Afganistan’la ilgili strateji, hedef ne? Güvenlik unsurlarınızı başka ülkelerde bulundurursanız stratejik hedefi olur. Hangi şartlar yerine geldiğinde oradan çıkacaksınız? Bu planı bilmek milletimizin hakkı. İktidarlarının sürmesini barışlarla değil, çatışmayla, kutuplaşmayla arayan bir yönetim anlayışı var. Ülkemizi de dış ilişkilerde kendi menfaatlerinin oyuncağı ettiler. Bu sefer de Amerika ile arayı düzeltmek için Afganistan’ı gündeme getirdi. El alem ‘Afganistan’dan nasıl çekilirim, askerlerimi bu ortamdan nasıl çıkarırım’ diye hesap yaparken Sayın Erdoğan ise hesapsız kitapsız bir şekilde Türkiye’yi ve askerlerimizi riske atan bir planla bu meselenin ortasında.” şeklinde konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler