1. HABERLERİ

  2. ‘KENTİN EN BÜYÜK SIKINTISI SURİYELİLER’’
‘KENTİN EN BÜYÜK SIKINTISI  SURİYELİLER’’

‘KENTİN EN BÜYÜK SIKINTISI SURİYELİLER’’

MHP Gaziantep Milletvekili Avukat Sermet Atay, gündemi değerlendirdi. Gaziantep’in en önemli sorunlarının Suriyeliler, İşsizlik ve arsa rantları olduğunu belirten Atay, kebap, baklava ve gıda fiyatlarının pahalılığına ve turistik mekanların azlığına tepki gösterdi.

A+A-

MHP Gaziantep Milletvekilliği Avukat Sermet Atay, Gaziantep’in en önemli sorunlarından birinin Suriyeliler olduğunu ve yaklaşık Gaziantep nüfusunun dörtte bir oranında olması nedeniyle Gaziantep’teki ev, arsa, kira ve buna benzer artışlarda etkili rol oynadıklarını ve bunların savaşın bitmesiyle birlikte yurtlarına dönmeleri gerektiğini ve yoksa Gaziantep’in pahalı olan şehirler arasında etkili olduğunu dile getirdi.
 
ARSA VE EV FİYATLARI ÇOK ASTRONOMİK
Son günlerde Gaziantep’te genellikle İbrahimli-2, Yamaçtepe, Beykent, Kuzeyşehir, Sarısalkım, Büyükpınar (Sam) ve Erikçe bölgelerinde arsa fiyatlarının astronomik bir şekilde yükselmesine değinen MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, “Ben gerçekten anlamıyorum. Ankara’da yaşıyorum. Ankara’da en iyi bir daireyi 3+1’i 700-800 bine alırken Gaziantep’te İbrahimli-2 ve Yamaçtepe’den 1 milyon 250 bin TL’ye satılıyor. 4+1 ve villalar, 6 ile 10 milyon TL arasında satılmaktadır. Çukurambar ve Dikmen vadisinde en iyi villa 6 milyon TL’yi geçmiyor. Aynı şekilde arsa fiyatları arasında da uçurum var. Benim anladığım, birilerinin elleriyle kamuoyu da yaparak fiyatları yükseğe çekiyor. Birde belediyelerin genel olarak imara fazla arsa açmadıkları için fiyatların acayip şekilde yükseliyor. Bunların önlenmesi lazım. Bence Gaziantep’in tüm belediyeleri imara fazla arsa açarak, arsa fiyatlarında otokontrol yapabilir” dedi.
 
MASA BAŞI İŞ İSTİYORLAR
Atay, 3 yıldan buyana Milletvekilliği yaptığını ve kendisine gelen en çok isteğin başında işsizliğin geldiğini söyleyerek, “Ben üç yıldır milletvekiliyim. Daha öncede Gaziantep’in siyasetinde il başkanlığı görevlerinde de bulundum. O süreden buyana hiç değişen birşey yok. Herkes işsizim diyor ama,en çok iş istedikleri kurumların başında kamu kurumları ve belediyeler geliyor. Gördüğüm kadarıyla herkes masa başında iş istiyor. Gaziantep biliyorsunuz, sanayi şehridir fabrikalarda çalıştıracak işçi bulamıyor. Teklif ettiğimde de hiçbiri o işi kabul etmiyor” diye konuştu.
 
DENETİMSİZ BİR KENT OLDUK
Gaziantep’te son günlerde yine en büyük şikayetlerin başında baklava, restaurant ve beyran fiyatlarının da yüksek olduğuna dikkat çeken Sermet Atay, “Geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te bir restauranta gittik. Bir şiş kıyma kebabı 65 TL. Ben şaştım kaldım. Misafirlerimde Gaziantepli değildi. Siz bu şehirde nasıl yaşıyorsunuz dediler. Ayrıca bir ünlü baklavacıdan bir kilo şobiyet aldım. Fiyatı 220 TL. Sorduğumda işçilik, malzeme ve diğer giderlerin fazla olduğunu söylediler. Bana bir cevap daha verdiler. İşinize gelirse alın şeklinde böyle bir cevapta verdiler. Bu şehir anlamadığım bir şekilde yüksek fiyatları uyguluyorlar. Ben bunu tek birşeye bağlıyorum. Denetimsizliğin yapılmadığını tahmin ediyorum. Herkes serbest rekabet diye istediğim fiyata satıyor” şeklinde konuştu.
 
TURİSTİK MEKAN SAYISI YETERSİZ

Gaziantep Türkiye’nin hem turizm, hem gastronomi şehri, hem sanayi şehri, hemde spor şehri olduğunu ve bu nedenle Turistik Mekan sayısının artması gerektiğini ve ayrıca oteller dışında da Turistik Mekanlara ruhsat verilmesi gerektiğini açıklayan MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Turistik Mekan sayısının az olmasından dolayı da şikayetçi olduğunu söyledi. Atay, Gaziantep’te Turistik Mekan sayısının bir elin 5 parmağını geçmediğini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanısıra belediyelere de çağrıda bulunarak, “Bu şehirde Turistik Mekan sayısı gerçekten de çok azdır. Bu sayıların artması gerekiyor. Başta bakanlık ve diğer kurumların izin vermesi gerekiyor. Bunu yasaklayarak bir yere varamayız” diye konuştu

Önceki ve Sonraki Haberler