1. HABERLERİ

  2. CHP’Lİ BAŞKANLARA SICAK KARŞILAMA
CHP’Lİ BAŞKANLARA SICAK KARŞILAMA

CHP’Lİ BAŞKANLARA SICAK KARŞILAMA

CHP’li 250 belediye başkanının yanı sıra CHP’li milletvekillerinin de katıldığı CHP’li Belediyeler Çalıştayı Gaziantep Shimall Otel’de başladı. Çalıştay öncesi kentte vatandaşlarla sohbet edip kentin nabzını tutan başkanlar, kendilerine gösterilen ilgiden memnun kaldılar.

A+A-

20 Haziran Pazar gününe kadar sürecek olan CHP Belediye Başkanlar Çalıştayı’na Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Zeydan Karalar, Özlem Çerçioğlu, Tunç Soyer, Yılmaz Büyükerşen gibi isimler katılıyor.

CHP’Lİ Belediye Başkanları’nın katılımıyla gerçekleşen CHP’li Belediyeler Çalıştayı Gaziantep Shimall Otel’de başladı. Belediye başkanlarının yanı sıra, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, CHP Genel Merkez yöneticileri ve milletvekillerinin neredeyse tamamının katıldığı çalıştay, adeta bir kurultay havasına büründü. 

YOL HARİTASI BELİRLENECEK

Çalıştayın resmi programı CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un gerçekleştirdiği basın toplantısı ile başladı. Katılımcıların tamamının henüz kente gelmediği saatlerde basın mensupları ile bir araya gelen Torun’un basın toplantısını kalabalık bir basın grubu takip etti. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında tüm belediye başkanlarıyla Gaziantep’te bir araya geleceklerini belirten Torun, “18-20 Haziran tarihlerini kapsayan çalıştayımız, yerel seçimlerinin ardından yüz yüze 4’üncü toplantımız olacak. Belediye Başkanlarımız bugün Gaziantep ilimizin 9 ilçesinde sahaya çıkacak ve vatandaşlarımızla bir araya gelecek. Çalıştay programımız yarın sabah sayın Genel Başkanımızın açılış konuşmasıyla başlayacak. Ardından belediye başkanlarımız, yerel hizmetleri ilgilendiren farklı konu başlıklarında atölye çalışmalarına katılacak. Pazar günü ise alanında uzman isimlerin bilgi ve değerlendirmelerini aktaracağı bir panel düzenlenecek. Yine pazar günü farklı proje uygulamaları üzerine belediye başkanlarımıza fikir verici sunumlar yapılacak. Bu çalıştayımızda, 2019 yerel seçimlerinin üzerinden geçen 2 yılı detaylı olarak masaya yatıracağız ve önümüzdeki 3 yılın yol haritasını da büyük ölçüde belirleyeceğiz.” dedi. 

 

 YOLUMUZDAN DÖNMEYİZ

 

Merkezi Hükümetin CHP';li belediyelere olan tavrı ile ilgili serzenişte de bulunan Torun "Biz belediyelerimiz vasıtası ile halka hizmet için çırpınırken, merkezi hükümet önümüze her türlü engeli çıkarıyor. Yeşil alan görünce bina hayali kuranlar, zırvayı fikir sanmaktadır. Bu zihniyetten ülkemize hayır gelmez. Biz sorun çözmekle uğraşırken iktidar Kanal İstanbul gibi hayali projeler peşinde koşuyor. Hayali diyorum çünkü daha maliyetini bile bilmiyorlar. Projenin maliyetini Cumhurbaşkanı 75 milyar olarak açıklarken, bakanı 123 milyar olarak açıklıyor. Bir taraftan böyle hayali projelere milyarlar gömerken bir taraftan da bizim belediyelerimizin yardım kampanyalarını engelleyip, toplanan yardımlara el koyuyorlar. Ama biz yılmayız. Yolumuzdan dönmeyiz. Biz halkı kandırmayız. Sorunlarını çözeriz. Çözdük, çözmeye de devam edeceğiz." şeklinde konuştu. 

 

GÜVENLİK KAYGILARINI GİDERMEK HÜKÜMETİN GÖREVİDİR.

 

Çalıştay öncesi programda yer alan ikinci basın toplantısı öğlen saatlerinde Basın Sözcüsü Faik Öztrak’tan geldi. Yerelden çok ülke geneline ait konulara değinen Öztrak konuşmasının genelinde ülke genelinde bir yönetim krizi bulunduğunu ve bunun sonuçlarının yerel yönetimlere de yansıdığını vurguladı. Muhalif siyasi partiler, basın ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik saldırı ve baskıların son dönemde hiç olmadığı kadar arttığını vurgulayan Öztrak, “Son olarak İzmir’de yaşanan olay son damla olmuştur. Ülkede yaşayan vatandaşların güvenlik kaygılarını gidermek hükümetin görevidir. Ancak Hükümet ve bağlı kurumlarda böyle bir çaba görmüyoruz. Hükümet halkın kaygılarını gideremiyor ve ülkeyi yönetemiyorsa, sandığı getirmeli ve emaneti devretmelidir. İzmir’de gerçekleşen menfur saldırının tüm yönleri, failleri ve sonuçları ile aydınlatılması bu hükümetin ve kurumlarının namus borcudur. Ancak bu konuda bir çaba görmüyoruz” şeklinde konuştu. 

 

BİRBİRLERİNE DÜŞTÜLER ÇÜNKÜ LEŞ BİTTİ

 

Hükümete yönelik oldukça sert sözler kullanan Öztrak “Hükümet ortakları rant gördükleri her yere leş görmüş akbaba gibi çöktü. Mafya ile ortaklıklar, mafyadan maaş alan vekiller, çantalar dolusu paralar, 4-5 maaş alan iktidar yandaşları havada uçuştu. Bizzat içişleri bakanı ‘Mafyadan maaş alan vekil var’ dedi. Hesap soran oldu mu? Dava açan savcı oldu mu? Yok. Şimdi iktidar içten içe kaynıyor. Birbirlerine düştüler. Çünkü leş bitti.” dedi. 

 

BU TAHLİYE TÜRKİYE’NİN VİCDANINI YARALADI

 

Konuşmasında, son günlerde Ülke ve Gaziantep gündeminde önemli yer ve tepki alan Duygu Delen davasına da değinen Öztrak, katil zanlısının ev hapsine alınmasını kınarken “Duygu Delen kızımız. Önce cinayet dediler. Uyuşturucu dediler. Yok atladı dediler. Şimdi ne oldu? Belli değil. Tartışmalı raporlar, farklı ve çelişkili uzman görüşleri derken sanığı tahliye ettiler. Bu tahliye Türkiye’nin vicdanını yaraladı. Gaziantep rahat değil. Medyanın çoğu sessiz. Adaletin olmadığı yerde hiçbirşey güzelleşmez” sözlerini kullandı. 

 

 İHALELER ADETA GİZLİ SAKLI YAPILIYOR

 

Konuşmasında köylü ve çiftçinin sorunlarına da değinen Öztrak, “Havuz medyası ve hükümet müteahhitlerine milyarlar akıtılırken köylü ve çiftçi ihmal edildi. Gaziantepli süt üreticim 1 kilo sütünü 1 kilo yem parasına satamıyor. Çiftçiye köylüye destek olmasi gereken bankalar çiftçinin köylünün malına, tarlasına, traktörüne çöküyor. Vatandaştan alınan vergiler ve devletin diğer tüm gelirleri 5 müteahhite aktarılıyor. Pandemi döneminde yolcu, müşteri ve geçiş garantisi verilen müteahhitlere 22 milyar ödenirken, vatandaşa verilen hibe miktarı sadece 10 milyar. İhaleler adeta gizli saklı yapılıyor. Kamu ihale yasaları bu hükümet döneminde 26 kararname ile tam 200 kez değiştirildi.” sözleri ile açıklamasını tamamlayan Öztrak daha sonra çalıştay programı hakkında bilgi verdi. 

 

CHP’Lİ BAŞKANLAR GAZİANTEP’TE 

 

Büyük Kurultay havasında gerçekleşmesi beklenen Gaziantep Başkanlar Çalıştayı 20 Haziran Pazar gününe kadar sürecek. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş, Zeydan Karalar, Özlem Çerçioğlu, Tunç Soyer, Yılmaz Büyükerşen gibi isimlerin katılımıyla renklenecek çalıştayın renkli görüntülere sahne olması bekleniyor. 

HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler