1. HABERLERİ

  2. KADINCA BİR BAŞARI HİKAYESİ
KADINCA BİR BAŞARI HİKAYESİ

KADINCA BİR BAŞARI HİKAYESİ

Evde anne, şantiyede mühendis, dernekte başkan, odada yönetim kurulu üyesi, şirkette yönetici ve firmada proje uzmanı, evde oturup kadın toplantılarına katılmak yerine, o şantiyeleri tercih etti. Kadınlara imkan verilmesi halinde neler yapabileceğini kanıtlamaya çalıştı. Çamurlu çizmeleri ve kirli elbiseleri ile şantiyelerde çalışan İnş.Yük.Müh. Hacer Çiftçi, başarılarıyla kadınlara örnek oluyor.

A+A-

İş dünyası başta olmak üzere, hayatın her alanında daha fazla rol üstlenen kadınlar, ‘Elinin hamuru ile erkek işine karışma’ sözünü çürütmeye devam ediyor.
Kadınlara imkan verilmesi halinde bir çok şeyin üstesinden gelebileceklerinin bir kanıtı olmayı başaran  Çiftçi, Oluşum Gazetesi imtiyaz sahibi Meral Ay’a çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
 
 
 
İş dünyası başta olmak üzere hayatın her alanında  daha fazla rol almaya başlayan kadınlar, ‘Elinin hamuru ile erkek işine karışma’ sözünü  yaptıkları başarılı çalışmalar ile çürütmeye devam ediyor. İnş.Yük.Müh. Hacer Çiftçi, yaptığı başarılı çalışmaları ile bir çok kadına yol gösterip örnek oluyor.
Kadınlara imkan verilmesi halinde bir çok şeyin üstesinden gelebileceklerinin bir kanıtı olmayı başaran  Çiftçi, Oluşum Gazetesi imtiyaz sahibi Meral Ay’a çalışmalar hakkında bilgiler verdi.
İLK ŞANTİYEM ENERJİ SANTRALİ 
Mezun olduğum ilk yıl, farklı bir inşaat sektöründe çalışmak istediğimi söylüyordum. Özellikli bir kurumsal yapıyla çalışmak istediğimi söylemiştim ve enerji santrali inşaatı ile işe başladım. Bu anlamda  enerji santralleri  benim ilk şantiyem oldu. Sonrasında da bana gelen iş teklifleri hep organize sanayiden oldu. Babamın eski bir sanayici olması, o yıllarda  organize sanayideki bütün sanayicilerin neler yaşadığını, hangi zorluklardan, hangi ekonomik krizden, nasıl çıkacağını yaşamış bir babanın çocuğu oldum ben.
ÖNCELİĞİM, ÜRETTİĞİM İŞTİR
Sanayi, üretim ve ihracat ülkemizin ve şehrimizin en önemli mihenk taşlarıdır. Bu anlamda da biz  öncelikle sanayiye hizmet etmeliyiz. Eğer bir şehirde sanayi varsa, orada yüzlerce binlerce insan ekmek yiyor demektir.  Ben bu konuda her zaman sanayicinin işlerini yapmaktan çok büyük bir mutluluk duyuyorum. Benim için öncelik her zaman ürettiğim iştir, güvendir.  Para benim hiçbir zaman önceliğim olmadı. Önceliğim her zaman  ürettiğim işim oldu.
CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ TÜM DÜNYANIN PROBLEMİ
Ben proje yönetim uzmanı olarak, çeşitli konferanslar, kongreler, çalıştay sempozyumlar organize ediyorum. Fakat pandemi döneminde yavaşladık ve durduk, ne yazık ki. Sürekli bir araştırma içindeyim kadın inşaat mühendisi, kadın kimliği ve bunları nasıl öne çıkarabilirim tarzında çalışmalarım oldu. Cinsiyet eşitsizliği şuan da tüm dünyanın problemi bence. Bu topraklarda doğmuş,  yaşamış olmanın dezavantajını yaşamamak için ne yapabilirizi hayal ediyorum ve bununla ilgili planlar, projeler üretmeye çalışıyorum. Yaptığım ve yapmak üzere olduğum bütün projelerin esas amacı, sürdürülebilir bir dünya. Çünkü benim yavrularımda, hepimizin yavruları da, sürdürülebilir bir dünya olursa mutlu olacak rahat edecek
FATMA ŞAHİN, HEPİMİZ İÇİN BİR ROL MODEL
Bir kadın olarak, bizleri her kulvarda ve farklı alanlarda, güçlü bir şekilde temsil eden Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’i taktir etmemek mümkün değil. Bir Gaziantepli olarak herkes gurur duyuyordur mutlaka. Ama ben sanayi kökenli, sanayide yıllarca mühendislik yapmış bir kadın olarak ayrıca gurur duyuyorum. Çünkü yaşanılan sorunlar hep aynı. Hepimiz ayrı fabrikalarda, aynı sıkıntıları yaşayarak üretime katkı sağladık. Fatma Şahin başkanımızı tabi ki taktir ediyorum Hepimiz için bir rol model oldu.
GELECEK İÇİN BUGÜN DERNEĞİ 
Gaziantep’te doğdum, inşaat yüksek mühendisiyim. 21 yıldır inşaat sektöründe kendi adıma işler yapmaktayım. Yaklaşık 4 yıl önce ‘’Gelecek için Bugün Derneği’ni kurduk. Derneğin kurucu üyesiyim, bu dönem ise başkanlığı devraldım. Daha önceki başkanımız Şafak Tercan’a çalışmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Derneğimizin kuruluş amacı tamamen şehrimize, ülkemize hizmet edebileceğimiz projeler üretmek. Çünkü bizler teknik insanlarız ve proje üretmek için varız. Her alanda her sektöre fayda sağlayacağımız projelerle destek vermek istiyoruz. Derneğimiz sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesi ve geliştirilmesini sağlamak ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek vermek amacıyla kurulmuştur.
BAZEN TELEFONDA ‘’HACER ABİ ‘DİYORLAR
2000 bin yılında Gaziantep Üniversitesinde mezun oldum. Doğduğum, büyüdüğüm ve yaşadığım şehirde mesleğimi yapıyor olmak ayrıca bir gurur. 21 yıldır da şantiyedeyim. Üniversitede okurken çok az sayıda kız arkadaştık Bizde İnşaat mühendisliği öyledir. Mezun olunca da şantiyede çalışma isteğim hep vardı ve nasip oldu. Şantiyeci bir inşaat mühendisi kadın olmanın her türlü zorluğunu ve şaşırtıcı yanını yaşadım, hala da yaşıyorum. En basit örneği ise bazen telefonda karıştırıp bana ‘’Hacer abi’’ diyorlar.
AYAKKABILARIMIZ ÇAMUR, ÜZERİMİZ KİRLİ
Uzun yıllar giydiğim pantolonlar, birer beden büyüktü. Çünkü mesleğimi doğru yapabilmek için sahada kadın kimliğimin olmaması gerekiyordu. İnşaat erkek egemen bir iş. Çok zorlukları var. Sürekli ayakkabılarınız çamur, üstünüz kirli. Mesai ve saati problemi yok, Haftanın 7 günü gerekiyorsa 24 saati çalışılan bir meslek.  Ama bu bana ayrı bir zevk veriyor. Mesleğimi çok severek yapıyorum, çünkü insan hayatına dokunan bir meslek sahibiyim. Çok zorlukları var. Yaptığımız her yapı insana odaklı. Gözümüzden kaçacak en ufak bir ayrıntı, afette, depremde büyük sıkıntılar yaratabilir. 21 yıllık bir mühendis olmanın verdiği deneyimle ekipte benimle beraber çalışan genç arkadaşlarıma  mesleğin kalitesini nasıl arttırılabilir konusunu öğretmeye çalışıyorum. Kadın olmamın bir avantajı manevi olarak daha hassassınız. Sahada  işler  ters gitse bile, bir anne, bir abla,  bir kardeş gibi düşünüp manevi boyutunu daha duygusal yaşayabiliyorsunuz. Zorlu bir süreç ama her mesleğin zorluğu var. Bizimki de zaman içinde yükselen binaları görünce, keyfe dönüşen bir meslek oluyor.
İNŞAATTA KADIN GÖRMEYE ALIŞKIN DEĞİLLER
Bir kadın olarak çalışanlara iş yaptırmak  daha kolay oluyor. Çünkü inşaat sektöründeki çalışan ekipler kadın görmeye çok alışkın değiller.  İşini takip edebilen insanlara her sektörde saygı var. Benim çalıştığım ekiplerin hepsinde bana saygının olduğunu ben fark ediyorum. Daha farklı davranıyorlar ve istediğiniz şeyler netse kadın olduğunuz için daha kolay gerçekleşebiliyor. Ben bunun avantajını olduğunu düşünüyorum. Bedenen zorlukları var. Kadın olduğumuz için.  O yüzden daha çok yorulabiliriz, çocuklarımız var, ailemiz var.  Bizim mesai saatlerimiz çok uzadığında evimize daha az zaman ayırabiliyoruz. Zorlukları onlara oluyor. 
HER KADIN HER İŞİ YAPABİLİR.
Ben 2000 yılında mezun olduktan sonra, hep sahada çalıştım. Arada yurtdışında yaşamışlığım ve oradaki sahalarda çalışmışlığım var. 1 buçuk sene Halep’te yaşadım ve orada Organize sanayide inşaat yaptım. 21 senedir Başpınar’a gidip gelen bir iş kadınıyım. İki tane çocuklarım var. Yüksek inşaat mühendisiyim, proje yönetim uzmanıyım, bir derneğin yöneticiliğini devraldım. Odamızın yönetim kurulu üyesiyim. İçinde kalbi pır pır çarpan bir kadınım. Çünkü manevi hazzı çok büyük. Eğer programlı çalışırsanız, her kadın her işi yapabilir. Ailenizde sizi öyle kabul ediyor. Evet çocuklarımdan bazen çaldığım zamanlar oluyor. Ailemden çaldığım zamanlar oluyor ama, bizi annemiz babamız bir meslek edindirmek için zor şartlarda okuturken altın bileziğimiz olsun istemişlerdi. Bu altın bileziğin bir kadına ne kadar güç vereceğini onlar görüyorlardı. İyi ki de öyle yaptılar. Ben o altın bilezikle çevremdeki bütün insanlara fayda sağlamak istiyorum. Benim bir vefa borcum var. Önce şehrime sonra ülkeme, sonrada evlatlarıma. Bunu ödeyebilmek içinde gece gündüz çalışmak zorundayım. Sağlıklıyken bunu yapmak istiyorum. Emeklilikteki hayallerimde, çalışıyor olmak. Emekli olmak nedir onun hiç hayalini kurmuyorum mesela. Sağlığım elverdiği sürece çalışmaya üretmeye, yararlı olmaya devam edeceğim. Bence herkesin de amacı da böyle olmalı.

Önceki ve Sonraki Haberler