1. HABERLERİ

  2. ‘’FİYATLARI BİZ YÜKSELTMİYORUZ’’
‘’FİYATLARI BİZ YÜKSELTMİYORUZ’’

‘’FİYATLARI BİZ YÜKSELTMİYORUZ’’

Gaziantep Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Hayri Sucu, fiyat artışlarından komisyoncuların sorumlu tutulmasının yanlış olduğunu belirterek ‘’Fiyatları biz yükseltmiyoruz’’ diye konuştu.

A+A-

Son dönemlerde  artan meyve ve sebze fiyatları vatandaşın alım gücünü düşürürken, fiyat artışlarının komisyonculardan kaynaklanmadığı açıklandı.

FİYATLARI ARZ TALEP BELİRLİYOR

Gaziantep Sebze ve Meyve Hali Komisyoncular Derneği Başkanı Hayri Sucu, “fiyatları biz yükseltmiyoruz, bu bize yapılan bir haksızlıktır.” şeklinde konuşurken “Biz yıllardan beri hep şunu iddia ediyoruz, hallerde fiyatları arz talep oluşturur. Geçen sene 5 liraya satılan patatesi bu sene neden 1 liraya satamadık? Ürünün çokluğu ve azlığından kaynaklanan fiyatların yükselip, düşmesinden dolayıdır. Ürünün azlığına ve çokluğuna bağlı olarak fiyatlar değişir. Oysa ki hallerin dışında bulunan zincir marketler, daha doğrusu hallere girmeyen zincir marketler bugün rakamları daha da yükseltti. Bu marketler yerinde üretim gerçekleştiriyorlar. Hale uğramadan, halde malların fiyatı belirlenmeden dışarıda alıp satıyorlar. Bu sebeple bir etiketi bir haftada ya da 10 günde değiştirebiliyorlar. Fakat halden mal alan marketler fiyatlarını günlük olarak ayarlayarak değiştiriyorlar.” dedi.

FİYAT ARTIŞININ SORUMLUSU HALCİLER DEĞİLDİR

Halden mal alan marketlerin haldeki fiyatlara göre fiyatlarını değiştirdiğini söyleyen Hayri Suçu, “En büyük sıkıntı halin dışında zincir marketlerin yerlerinde mal ekip, mal satmalarıdır. Bir diğer sıkıntı ise, hallere girilmeden piyasası oluşmadan mal alınıp satılıyor olmasıdır. Bunlara sebebiyet veren ise zincir marketlerdir. Oysa, Gaziantep’te bulunan büyük yerel marketler hallerden mal almaktalar. Zincir marketler ve bu marketler arasında bakıldığı zaman en az yüzde 50 fark söz konusudur. Örneğin geçen yılda patatesin ve soğanın fiyatlarının yüksek olması ile bu yılda görülen fiyatların yerlerde sürünmesinin nedeni halciler değildir. Halcilerin bu konuda hiçbir suçu yoktur. Fakat vatandaşımızda, bütün fiyatları halciler belirliyor diye bir lagı söz konusu, böyle bir durum söz konusu değildir. Bu bizlere yapılan bir haksızlıktır. Biz gece gündüz memleketimiz için mal tedarik ediyoruz, bizler çabamızın, emeğimizin karşılığını maalesef alamıyoruz. “ dedi.

ESNAFIMIZ MAĞDUR OLDU

Sucu, “Bizim esnafımız çok mağdur. Bu pandemi sürecinde en çok zarar gören bizim esnafımızdır. Yeri geldi aldığımız malları yarı fiyatına bile satamadık. Çünkü kapanmalar aniden oluyor. Bizim arabalarımız o sırada yolda oluyor. Sattığımız mallar dayanıklı değil. Biz sebze meyve satıyoruz, yeşillik satıyoruz, bunlar dışarıda en fazla 2 gün dayanabilir. Bu mallar kapanma nedeni ile halde bekliyor. Bu sefer de bizler hal esnafı olarak mağdur oluyoruz. Şimdi tüm malların fiyatları dip yaptı. Biz bunları pahalıya satmıyoruz.  Bu fiyatların düşmesindeki en büyük sebep malların açık bir şekilde piyasaya girmesidir. Fakat bu noktada tatbiki vatandaşın alım gücü ürünlere bir darbe vuruyor.’’ dedi.

BİZ DOĞUYA GIDA GÖNDERMİYORUZ

Meyve ve sebze fiyatlarının çok değişken olduğunu belirten Sucu’’Karpuz 5 liradan, iki üç gün içerisinde 80 kuruşa düştü. Hem üretici hem tüccar hem de bizler esnaf olarak sıkıntı yaşadık. Çünkü bizim esnafımız bu ürünleri gidip tarladan alıyor. Bir günde iki günde fiyat çekilince bir ürün bizlere çok büyük ve ciddi bir sıkıntı yaratıyor. İnşallah böyle bir sıkıntı bir daha yaşamayız. Şu an da halde bulunan malların fiyatları, maliyetin altında.  Çiftçi şu andan itibaren zarar ediyor. Gaziantep tabiri ile burası dipsiz sokak. Buraya getirilen malları ancak Gaziantep’in içine ve ilçelerine gönderiliyor. Buradan doğuya mal gitmez, Biz kimseye mal satamıyoruz. Esnafımız bu konuda çok fedakâr. Bizler çok büyük para kazanan bir esnaf grubu değiliz. Ayrıca esnaflarımız içinde ekim yapan arkadaşlarımız da var. Perişan haldeler. En az yarı yarıya zararları söz konusu. Bizler tedarik etmeye devam edeceğiz, bizim işimiz bu” dedi.

HÜSEYİN AKÇAAY

Önceki ve Sonraki Haberler