1. HABERLERİ

  2. İftar sofralarının vazgeçilmezi: Meyan şerbeti

İftar sofralarının vazgeçilmezi: Meyan şerbeti

Yaz aylarında serinlemek amacıyla tüketilen meyan şerbeti, Ramazan ayında da iftar sofralarının vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini alıyor.

A+A-

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde özellikle yaz aylarında daha çok tüketilen meyan şerbeti, Ramazan ayında da iftar sofralarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor.

Gaziantep, Şanlıurfa, Kilis, Diyarbakır ve Mardin gibi illerde yetişen ve şerbet olarak hazırlanan meyan bitkisi, Ramazan ayında büyük bir ilgi görüyor.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan vatandaşların serinletici etkisi nedeniyle yazın sıkça tercih ettiği ve birçok hastalığa iyi geldiği belirtilen meyan şerbeti, Ramazan ayında da iftar sofralarının da vazgeçilmezi oluyor.

Susuzluğu gidermesi ve hazmettirici özelliğinin yanı sıra böbreklere iyi geldiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılan meyan şerbeti doğal yollarla elde edilmesi, koyu rengi nedeniyle bölge halkı arasında "doğal kola" olarak da biliniyor.

Ramazan ayında yoğun şekilde tüketilen ancak 2 yıldır hem havaların serinlemesi hem de Covid-19 salgını nedeniyle satışlarda düşüş olsa da meyan şerbeti iftar sofralarındaki yerini alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler