1. HABERLERİ

  2. Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç Dökülmesi Neden Olur, Belirtileri Nelerdir? Saç Dökülmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Saç dökülmesi insanları oldukça rahatsız eden bir durumdur. Stres ve mevsim değişiklikleri saç dökülmesine neden olabilecek bazı nedenlerdir.

A+A-

Saç Dökülmesi Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Sağlıklı olan bir saç derisi içerisinde yaklaşık olarak 100 bin adet saç bulunuyor. Yetişkin bireylerde yıkanma ve tarama durumlarına göre ortalama 150-200 arası saç teli dökülebilir. Dökülen bu sayı oldukça normal olan bir durumdur. Sağlıklı olan bir kişide saç dökülmeleri 2 veya 3 ay kadar sürebiliyor. Bir yıl içerisinde 3 veya 4 kez tekrarlanan saç sürelerinin 2 ayı geçmesi durumunda ciddi hastalıkları işaret edebiliyor. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorlara başvurularak muayene olunması gerekiyor.

 

Saç dökülmesini etkileyen pek çok faktörü bulunuyor. Bu faktörler 3 ile 4 ay arasında kendisini gösterebiliyor. Genellikle tedavi süresinden sonra 1 yıla kadar saçlar normal bir duruma dönebiliyor. Saçların ömür süreleri bulunuyor. Büyüme evresi kişilerde görülen en uzun süren evredir. Kişilerde bu evrede saçların 1 cm kadar uzadığı görülüyor. Bu evre sonucunda belirli bir süre saçlar dinlenmeye geçer. Dinleme süresi tamamlandıktan sonra saç dökülme evresi başlar.

Dökülme evresinde olan saçlar, 2 ile 5 ay arasında kendisini net bir şekilde gösterir. Bazı yapılacak işlemlerle bu süre daha fazla kısaltılabilir, fakat engellenme durumu söz konusu değildir. Saçlara herhangi bir işlem yapılmasa da, saçlar kendiliğinden dökülecektir. Dökülen saçlar yerine belirli bir süre sonra saçlar çıkacaktır. Saçlarda görülen bu evreler insan hayatı boyunca sürekli devam eder. Özellikle duş alınmadığı zamanlarda gün içerisinde saçlarda daha fazla dökülme görülebilir. Saçların dökülmesine neden olabilecek birçok faktör bulunuyor. Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

Genetik faktörler

Deri sorunları

Yanlış beslenme

Vitamin eksikliği

Mineral eksikliği

Hormonal problemler

Bazı iç hastalıklar

İlaç kullanımları

Doğum süreci

Kemoterapi süreci

Kozmetik ürünler

Stres

Depresyon

Önceki ve Sonraki Haberler