1. HABERLERİ

  2. Kramplar Neden Girer, Nasıl Önlenebilir? Kramp Nasıl Geçer?
Kramplar Neden Girer, Nasıl Önlenebilir? Kramp Nasıl Geçer?

Kramplar Neden Girer, Nasıl Önlenebilir? Kramp Nasıl Geçer?

Kramplar istemsiz ve ani kasılmalardır. Başlangıcı, genellikle etkilenen kısmı hareketsiz kılan çok şiddetli ağrılı sancılarla karakterizedir. Kas bir kramp etkilenen dokunmanın zor görünüyor.

A+A-

Kramplar Neden Girer?

 Kramplar en çok uyluk, baldır ve ayakta görülür. Bu kasılmalar geçicidir ve genellikle birkaç dakika sürer. Gece istirahati sırasında meydana geldiklerinde, kas krampları sık sık uyanmaya ve uykuyu bozabilir. Bu semptomun kaynağında çeşitli nedenler olabilir. Çoğu zaman kramplar aşırı dehidrasyon, yoğun stres, fiziksel yorgunluk veya uzun süre pozisyonda kalmanın bir sonucudur.

 Kramplar, iş sırasında (örn. duvarcılar, madenciler ve askerler) veyaSpor sırasında (özellikle sıcak ve nemli ortamlarda fiziksel egzersiz yapılıyorsa) bir kas grubu aşırı derecede strese girdiğinde ortaya çıkabilir.

 Kramplar Nasıl Önlenir?

 Bu, aslında hidrasyon ve elektrolit konsantrasyonu arasında bir dengesizliğe neden olur. Kramplar sık sık meydana gelirse, özellikle sodyum eksikliğine veya dengesizliğine bağlı olabilirler. Bacak ve ayaklarda kramplar genellikle şiddetli ağrı pençesinde uyanmak için hastayı zorlayan gece boyunca görünür, günün farklı saatlerinde meydana gelebilir. Sporculara ek olarak, hamile kadınlar, düz tabanlar ve yaşlılar gibi kramplara diğerlerinden daha yatkın olan bazı insanlar da vardır.

 Bacak kramplarına başka spesifik semptomlar eşlik ettiğinde veya belirli durumlarda ortaya çıktığında, daha fazla dikkat etmek iyidir. Aslında, bu durumlarda nedenler basit kas yorgunluğundan çok daha ciddi olabilir. Bacak pozisyonu ve sıcaklık krampı etkiler.

 Bazı hastalarda nedenleri bilinmemektedir ve doğru bir tanıya ulaşmak için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Bunlar, uzuvların hareketi sırasında bile günün herhangi bir saatinde kas spazmlarını gösteren en ciddi vakalardır.

 Kramplar Nasıl Geçer?

 Krampların nedenlerini doğrulamak ve uygun iyileşme için doğru tedaviyi belirlemek için bir doktora başvurmanız önerilir. Neyse ki, bacak kramplarını azaltmanıza izin veren bazı önleme teknikleri vardır.

 Kahve, çay, kafein veya tein içeren gazlı içecekler ve alkol tüketiminizi sınırlayın. Bol miktarda meyve ve sebze, özellikle muz, kivi ve fındık yiyin. Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının, uyumadan önce veya yoğun bir antrenmandan sonra düzenli esneme egzersizleri yapın. Bol su için.

 Bu basit ipuçlarını uygulayarak bacaklarınızdaki ve ayaklarınızdaki kas kramplarını etkili bir şekilde önleyebilirsiniz. Tavsiyemize mükemmel bir şekilde uydunuz ama aniden kramplar uykunuzu tekrar böldü. Bazen çok sürmez, belki gece üşürsün ya da o gün yeterince su içmezsin ve işte geri gelirler.

 İlk yapmanız gereken kontrol sağlamaktır, şiddetli ağrıya rağmen bazı özel egzersizler yaparak birkaç saniye içinde kası gevşetebileceğinizi göreceksiniz. Etkili bir çözüm, ayakların bir kısmını hafifçe yukarıda tutmak için yatağın altına bir yastık koymaktır.

 Kramplar Hangi Durumlarda Ortaya Çıkar?

 Gerçekte, kas hücrelerine ek olarak (kısmen etkilenmiş), motor nöronlar da kramplardan sorumludur.

 Bunlar, şiddet ve ani görünüm ile karakterize edilen istemsiz kasılmalardır. Başka bir deyişle, (kas) krampları kasların istemsiz kasılmasına neden olur. Yetersiz beslenme alkol bunun temel sebebidir.

 Krampların ortaya çıkmasının yaralanma riskinin artmasıyla ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Kas krampı, ani, şiddetli ve her şeyden önce ağrılı olarak ortaya çıkan istemsiz bir kas kasılmasıdır. Kesin olarak yoğun olan ağrı, etkilenen kasta lokalize olur ve bu da tutarlılığını arttırır. Tipik olarak kramp ayakları, baldırları, uylukları etkiler ancak kol kaslarında da meydana gelebilir.

 Kramplar, özellikle egzersiz yapmadıysanız veya kas daha önce ısıtılmamışsa, kasın aşırı efora maruz kaldığı fiziksel bir egzersiz sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkabilir. Su ve mineral tuz kaybını içeren bol terleme de kas kramplarına neden olabilir. Bu detaylara dikkat ederek kramplardan kurtulabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler