1. HABERLERİ

  2. STK’LARDA GENEL KURUL TELAŞI
STK’LARDA GENEL KURUL TELAŞI

STK’LARDA GENEL KURUL TELAŞI

Pandemi nedeniyle yaklaşık bir yıldır kongre yapamayan Gaziantep’teki sivil toplum örgütleri, yasakların yeniden gelebileceği düşüncesi ile kongrelerini gerçekleştirmek için harekete geçtiler.

A+A-

Pandemi nedeniyle yaklaşık bir yıldır kongre yapamayan Gaziantep’teki  sivil toplum örgütleri, yasakların yeniden gelebileceği düşüncesi ile kongrelerini gerçekleştirmek  için harekete geçtiler. Gaziantep’te bulunan yüzlerce dernek, oda ve kooperatif yöneticileri toplanarak kongre kararı alırken,genel kurulların belirlenen kurallar ve çerçevesi içersinde yapılıp yapılmadığı ise yetkililer tarafından denetlenecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük, orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecektir” açıklamasının ardından Gaziantep’i kongre heyecanı sardı.

GENEL KURUL KARARLARI ALMAYA BAŞLADILAR

Sarı renkli  tabloda bulunan orta riskli kentlerde genel kurulların kontrolü bir şekilde yapılabileceği hakkındaki  iç işleri Bakanlığını Genelgesi’nin ardından genel kurullarını yapamayan Sivil toplum kuruluşları, meslek odaları, kooperatifler ve benzeri kuruluşları bir bir kongre kararları almaya başladı.

Korona vaka sayılarının artıp yeniden yasakların gelebileceği endişesi ile ellerini çabuk tutmaya çalışan sivil toplum kuruluşları ve dernekler,  yasal  süre  içerisinde  genel kurullarını en yakın zamanda gerçekleştirecekler.

YASAKLAR YENİDEN GELEBİLİR

Genel Kurullarını bir an önce yapmak istediklerini belirten bazı başkan ve yöneticiler ‘’ Gaziantep olarak şu anda sarı alandayız. Bu yüzden genel kurul yapmamıza kontrollü olarak izin verildi. Yarının ne olacağını bilmiyoruz. Vaka sayıları artış gösterirse turuncu ve kırmızı alana gireriz. O zaman yasaklar yeniden başlar ve genel kurullarımızı gerçekleştiremeyiz. Bu yüzden en kısa sürede genel kurullarımızı yapmak için kararlar alıyoruz.’’diye konuştular.

KOLTUKLAR YENİ İMSİLERLE DOLACAK

Yaklaşık bir yıldır yapılmayan gelen kurulların  yapılabilmesiyle birlikte bir çok koltuk yeni sahibine kavuşacak.Gaziantep’te bulunan yüzlerce dernek, oda ve kooperatif yöneticileri toplanarak kongre kararı alırken,genel kurulların belirlenen kurallar ve çerçevesi içersinde yapılıp yapılmadığı ise yetkililer tarafından denetlenecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler