1. HABERLERİ

  2. Covid-19 salgını en çok küçük esnafı etkiledi

Covid-19 salgını en çok küçük esnafı etkiledi

Kısa sürede tüm dünyaya yayılan ve Türkiye’de de halen etkisini sürdüren Covid-19 salgını hayatı olumsuz etkilemeye devam ederken süreçten olumsuz etkilenen esnaf çok zor günlerden geçiyor.

A+A-

Yaklaşık bir yıldan bu yana hayatı olumsuz anlamda etkileyen yeni tip Cornavirus (Covid-19) salgını özellikle esnaf için içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Salgın sonrasında her sektörde olduğu gibi küçük esnaf da mart ayından bu yana işleri düştüğü için zor günler geçiriyor.

Aradan geçen süreç içinde çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren ve bu süreçte tüm zorluklara rağmen ayakta durmaya çalışan esnafın mağduriyeti katlanarak artmaya devam ederken özellikle de alınan tedbirler doğrudan esnafı etkiliyor.

Covid-19 salgını nedeniyle satışlarda rekor düzeyde düşüşün yaşanması ile birlikte birçok ilde olduğu gibi Gaziantep’te de esnaf işyerlerini kapatmak zorunda kalıyor. Kentin en işlek caddelerinde birçok esnaf dükkanını hiç satış yapmadan kapatırken iş yapamayan kimi esnaf da salgın sürecine daha fazla katlanamayarak çareyi dükkanını kapatmakta ya da devretmekte buluyor.

 

Son açıklanan Covid-19 tedbirleri ile birçok iş yerinin daha da zor zamanlar geçirdiklerine dikkat çeken esnaf, bu süreçte bütün esnafların etkilendiğini, kıraathane, lokanta, restoran ve düğün salonu gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren esnafın ise yok olma noktasına geldiğine dikkat çekiyor.

Yine bir çok iş yerinin siftahsız dükkan kapattığını dile getiren esnaf, devletten özellikle de küçük esnaf için destek bekliyor.

Covid-19 salgını sürecinde zor günler geçiren esnafın durumunu İLKHA’ya değerlendiren Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, esnafın çok zorlu bir süreçten geçtiğini belirtti.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler