1. HABERLERİ

  2. Minibüsçülere Fatma Şahin desteği
Minibüsçülere Fatma Şahin desteği

Minibüsçülere Fatma Şahin desteği

Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, pandemiden dolayı sıkıntılı günler yaşadıklarını belirtirken, minibüsçülere destek Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den geldi. Başkan Çolak, Büyükşehir Belediyesi tarafından minibüsçülere, serbest binişlerde biniş başına 1 TL ödeme ve 3 ay boyunca aylık 1500 TL olmak üzere toplam 4 bin 500 TL destek verileceğini söyledi.

A+A-

Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, pandemiden dolayı sıkıntılı günler yaşadıklarını belirtirken, minibüsçülere destek Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’den geldi. Başkan Çolak,  Büyükşehir Belediyesi tarafından minibüsçülere, serbest binişlerde biniş başına 1 TL ödeme ve 3 ay boyunca aylık 1500 TL olmak üzere toplam 4 bin 500 TL destek verileceğini söyledi. Gaziantep Minibüsçüler Odası Başkanı Sofu Çolak, pandemi döneminde esnafın çok zor günler geçirdiğini söyledi. 1 Ocak itibariyle yapılan zamların yeterli olmadığını söyleyen Çolak, Pandemide Türkiye genelinde en büyük zararı toplu taşıma esnafı gördüğünü söyledi.

YÜZDE 65 YOLCU KAYBIMIZ VAR

Çolak, ‘’Bizler ne taksicilerle ne de servisçilerle aynı koşulda çalışmıyoruz. Çünkü bir taksici bir servisçi kontağı açtığında para kazanmaya gidiyor. Gitmese de en azından yakıt masrafı yoktur. Bizler sabah saat 04.30’da yolcu olsa da olmasa da kontağı açıp gece yarısına kadar seferlerimizi sürdürüyoruz. Yani her türlü bizim yakıt giderimiz oluyor. Pandemi dolayısıyla yüzde 65 yolcu kaybımız var. Biz bu yüzde 65’in içerisinde serbest binenlerden devlet bizlere aylık 1000 TL desteklemesi vardı. Biz 6 bin liralık ücretsiz yolcu taşıyoruz. Bu rakam bizi hiç memnun etmiyordu. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Hanım’a zam ve desteklemeler konusunda ricada bulunduk. Biz yüzde 100 zam istedik. Yolcu sayımızda yüzde 65 kayıp olduğu bir zamanda en azından yüzde 50 zam bekledik ancak yüzde 10 zam alabildik. Bu da bizi kurtarmıyor. Bu yüzden esnafımızın gönlü kırık. 3,10 kuruş olan biniş ücreti 3,50 lira oldu. Öğrencilere çok düşük bir zam yapıldı. Bizim de öğrenci çocuğumuz var ama biz de ev geçindiriyoruz.’’ dedi

FATMA ŞAHİN 3 AY BOYUNCA AYLIK 1500 TL DESTEKLEME SÖZÜ VERDİ

Yapılan zam sonrasında Fatma Şahin ile bir görüşme gerçekleştirdik. Sıkıntılarımızı anlattık. O da bize 3 ay boyunca aylık 1500 TL olmak üzere 4 bin 500 TL minibüsçülere destek vereceğini söyledi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SERBEST BİNİŞLERDE BİNİŞ BAŞINA 1 TL ÖDEYECEK

Bizim 487 tane aracımız var. 65 yaş üstlerine binişlerin de serbest olduğu dönemlerde ortalama aylık 950 bin ile 1 milyon 35 bin yolcuyu ücretsiz taşıyorduk. Fatma başkanımızla yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde ücretsiz binişler için 1 Mart 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere her binişte bir lira belediyeden fark alacağımızın müjdesini verdi. Bu haber bizleri çok sevindirdi. İnşallah bunun devamı gelir.

HALEN OTOBÜSLERİMİZİN BORCUNU ÖDÜYORUZ

2013 yılında otobüslerimizi yenilemiştik. Aradan geçen 8 yıla rağmen bizler halen bunların borçlarını ödüyoruz ve sürekli bu borçları yapılandırarak ödemeye çalışıyoruz. Bunun üstüne serbest binişler ve pandemi gelince işin içinden çıkılmaz duruma geldik.

PETROLLERDEN MAZOTU BORCA ALIYORUZ

Araç sahiplerinin mazot alacak parası yok. Petrolden gidip mazotu borca alıyorlar. Araç sahipleri bir petrolden 10 bin liralık mazot alıyor onu ödeyemiyor başka bir petrole gidip 10 bin liralık oradan mazot alıyor. Bizim esnafımız 1 yıl öncesine kadar her şeyini günü gününe öderken şimdi çok büyük sıkıntı yaşıyorlar.

SAĞLIK HERŞEYDEN ÖNEMLİ

HES Kodu dolayısıyla yolcu binişlerinde düşüş yaşandı ancak olsun sağlık herşeyden daha önemli. Hastanede uygulanan sistemin aynısı bizde de var. Otobüse binen herkesin HES kodu sorgusu yapılıyor. Esnaf buna çok dikkat ediyor. Sıkıntısı olanları kesinlikle otobüs almıyor. Otobüslerimiz son derece güvenli hale geldi" diye belirtti.

HÜSEYİN AKÇAAY 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler