1. HABERLERİ

  2. İnşaat sektörü krizde
İnşaat sektörü krizde

İnşaat sektörü krizde

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, inşaat sektörünün zor durumda olduğunu belirterek, sektörün hibe ve teşviklerle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Kaplan, Çimentoya yüzde 15, demire ise yüzde 40 civarında zam yapıldığını da sözlerine ekledi.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, inşaat sektörünün zor durumda olduğunu belirterek, sektörün hibe ve teşviklerle desteklenmesi gerektiğini söyledi. Kaplan, Çimentoya yüzde 15, demire ise yüzde 40 civarında zam yapıldığını da sözlerine ekledi.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, pandemiyle birlikte birçok problem yaşayan İnşaat sektöründeki sorunlarını dile getirerek, son 3 ayda özellikle beton, çimento ve demire yapılan zamların inşaat sektörüne ağır bir darbe vurduğunu söyledi

HİBE VE TEŞVİKLE DESTEKLENMELİ

Kaplan, “Çimento, beton ve demire döviz artışına bağlı olarak son aylarda çimentoya yüzde 15, demire ise yaklaşık yüzde 40 civarında yapılan zamlarla inşaat sektörü ciddi anlamda ekonomik krize girdi. Dövizin Türk Lirası karşılığında yükselmesi imalat rakamlara gelen ağır zamlar konut fiyatlarını da yükseltti. İnşaat malzeme maliyetlerinin yüksek olmasını engelleyecek tedbirlerin geliştirilmesi gerekiyor. Özellikle inşaat malzemelerin yerli üretimi için sektörün daha fazla hibe ve teşvik ile desteklenmesi gerekiyor” dedi.

BELEDİYELER TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI

Kaplan, belediyelerin ruhsat harçlarının da oldukça fazla olduğuna dikkat çekerek “Bu dönemde belediyeler de taşın altına elini koymalı. Ruhsat harçlarını yeniden düzenleyerek daha az miktarlara çekmeli” dedi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDEKİ FİRMALARA DAHA FAZLA KREDİ OLANAĞI SUNULMALI 

İnşaat sektöründeki firmaların bankalardan kredi almalarının da zorluğuna dikkat çeken Milletvekili, “İnşaat sektöründeki firmalara daha fazla kredi olanağı sunulmalı. Pandemi öncesi konut kredilerinin yüksekliği nedeni ile inşaat sektörü ciddi sıkıntı yaşadığı bu dönemde özel ve kamu bankalarının kredi faizlerini düşürmesi ile biraz nefes alan sektörün bitme noktasına gelmemesi için bu sektöre ürün üreten sanayiciler de daha fazla desteklenmelidir” diye ifade etti.

YERLİ ÜRETİM POLİTİKALARI GELİŞTİRİLMELİ

Ekonomik anlamda ülke olarak oldukça zor günler geçirildiğinin altını çizen Kaplan, “Yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu pandemi de bir kez daha görmüş olduk. İnşaat sektöründe kullanılan malzemeler için yerli üretim politikaları geliştirilmelidir ve bu kapsamda sektör için Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları arttırılmalıdır” dedi.

HÜSEYİN AKÇAAY

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler