1. HABERLERİ

  2. Sağlığınız için haftada 3-4 gün harekete geçin
Sağlığınız için haftada 3-4 gün harekete geçin

Sağlığınız için haftada 3-4 gün harekete geçin

Uzm. Dr. Sedat Bekler, “Hareketsiz kişilerde metabolizma yeterince aktif olamayacağı için organ sistemlerinde sağlıksız hücre toplulukları oluşması yani kanser gelişmesi de olası bir durum haline gelir. Unutmamak gerekir ki fiziksel hareketsizlik tüm dünyada ölüme neden olan risk faktörleri arasında üst sıralarda yer alır” dedi.

A+A-

Dr. Bekler, haftada 3-4 kez 30 ila 60 dakika arası, yaşa uygun yapılacak orta şiddette fiziksel aktivitenin bile sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunacağına değinerek şöyle devam etti: “Fiziksel aktivite temel olarak kas ve iskelet sisteminin düzgünlüğünü sağlamanın yanı sıra kilo alımını önler, kalp ritmini düzenler, bağırsak fonksiyonlarını normalleştirir.

Akciğerin kapasitesini artırmak, kan akışını artırarak oksijenin tüm hücrelere dağılımını sağlamak, su, tuz ve mineral seviyesini dengelemek gibi faydalar sağlar. Fiziksel hareketsizlik aynı zamanda kötü beslenmeye de zemin hazırlayacağından obezite kaçınılmaz hale gelir. Buna bağlı olarak kardiyovasküler hastalıkların en önemlilerinden biri olan hipertansiyon riski artar.

Önceki ve Sonraki Haberler