1. HABERLERİ

  2. İnsanlar hastane korkusu nedeniyle...
İnsanlar hastane korkusu nedeniyle...

İnsanlar hastane korkusu nedeniyle...

HP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Kanser, beyin tümörü, kalp rahatsızlığı gibi önemli sorunlar yaşayan ve rahatsızlık belirtisi olan vatandaşların bu durumu aksatmadan hastanelere başvurarak uzman desteği ve tedavi hizmeti almaları hayati önem taşımaktadır.”

A+A-

Covid-19 dışındaki hastaların tedavi ve ameliyatlarının birçok hastanede yapıldığını belirten CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “İnsanlar korona korkusu yüzünden diğer rahatsızlıkları için hastanelere gitmekten kaçınmakta. Hatta ameliyat olmamak için hastanelerden apar topar kaçmaktadırlar. Sağlık sorunu veya bir başka şikâyeti yüzünden hastaneye gitmek yerine evde beklemeyi ya da kendi geçici çözümlerini bulmayı tercih eden hastalar var. Bir hekim olarak bunun çok yanlış olduğunu belirtmek isterim” dedi.

Evde olan ve durumu acil olsa da bunun farkında olmayan pek çok hasta olabileceğini belirten Yılmazkaya, “Sağlık Bakanlığı ertelenmeyecek ameliyatları, tedavileri belirledi. Onkoloji, kalp damar ve kardiyoloji gibi branşlarda sağlık hizmetleri devam ediyor. Ancak toplumdaki yanlış kanılar yüzünden, insanlardaki hastane korkusu nedeniyle, belirtileri ağırlaşmadığı halde durumu acil olan veya durumu ağırlaşan hastaların hastaneye gitmemesi, tedavilerini tehlike yaratacak şekilde aksatmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Toplumu bu konuda bilinçlendirmek adına kamuoyunu titizlikle yönlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya bu süreçte önemli görevler düşmektedir” diyen Yılmazkaya, “Koronavirüs nedeniyle toplumda hastanelerle ilgili yanlış kanıların oluştuğunu, bu kaygı ve korkuların yersiz olduğu noktasında Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunca kamuoyuna yapılan açıklamalarda gerekli bilgilendirmelerin yapılması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

Acil vakalar ve kritik sağlık sorunu yaşayanların hastanelere başvurmalarının hayati önem taşıdığını belirten Yılmazkaya, “Yapılan ihmaller, bazı hastalıkların ilerlemesi riskini doğuruyor ve de hastalarda geri dönülmez tahribatlara hatta ölümlere sebebiyet veriyor” ifadelerini kullandı.  

 

Önceki ve Sonraki Haberler